Rušno v soudní síni: Sešel se celý Švábův gang, ochranka v pohotovosti

Praha - Soud dnes v kauze únosů a vražd podnikatelů projednával výpovědi šéfa skupiny obžalovaných, recidivisty Michaela Švába a Daniela Dimitrova, který se jako jediný přiznal. Probíraly se hlavně detaily výpovědí, na samotné dvě vraždy v dotazech nedošlo. Podle obžaloby sedmičlenný gang lákal bohaté Čechy do zahraničí, kde od nich po hrozbě násilím získal peníze. Dva údajně zavraždil. Případ projednává od poloviny června Městský soud v Praze. Pěti mužům hrozí doživotí, zbylým dvěma až 16 let vězení.

Po necelém měsíci se dnes sešli všichni obžalovaní opět ve stejné soudní síni. Výslechy se dříve vedly odděleně a někteří obžalovaní také žádali o jednání v jejich nepřítomnosti. Dimitrova dnes přivezla k soudu kvůli bezpečnostním opatřením speciální jednotka vězeňské služby. Muži v helmách, kuklách a každý s několika zbraněmi se u něj v soudní síni střídali v čtyřčlenných skupinách vždy po několika hodinách.

Dimitrova přivedli s kuklou na hlavě, kterou si mohl sundat po zahájení jednání. Veřejnost ho mohla vidět pouze zezadu. Měl na sobě také neprůstřelnou vestu. Muž se jako jediný ze skupiny přiznal a má pozici spolupracujícího obviněného.

Před soudem vypovídal v polovině června jako první a dalších jednání, kdy se odehrály zbylé výpovědi, se neúčastnil. Poprvé dnes došlo na dotazy ostatních obžalovaných vůči jeho tvrzením, které se členové skupiny snaží zpochybnit. Šváb se ptal hlavně na vzájemný vztah a dřívější seznámení ve věznici. Muži se prý ve výkonu trestu sblížili a Šváb tvrdí, že si říkali "bráchové". Šváb podle Dimitrova nikdy nelhal a dodržoval, co slíbil. Dimitrov tvrdí, že o plánech vraždit nevěděl.

Po Švábovi se ptal Petr Klement, který je obžalovaný z vražd dvou podnikatelů v Dubaji a Itálii. Vinu odmítá a svaluje ji právě na Dimitrova. Jeho dotazy zabraly celé odpolední jednání.

Šváb vylákání několika podnikatelů do zahraničí a jejich vydírání přiznává, odmítá ale tvrzení o plánování jejich vražd. Tvrdí také, že u zabíjení nebyl.

Psali jsme:  

Podle obžaloby má skupina na svědomí život podnikatele (49), kterého v roce 2012 ubili kamenem v poušti ve Spojených arabských emirátech, a podnikatele (72), jehož o rok později unesli v Nice a poté zastřelili v Itálii. Navíc prý vylákal gang v roce 2011 do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel ze zajetí vyplatit 34 miliony korun.

Šváb si údajně následně vytipoval úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes.

Původní záměr únosců zhatila prozíravost Milana Slámy, předsedy Asociace Českého Pokeru. Organizace byla s českým hráčem krátce po jeho úspěchu v blízkém kontaktu, což Švábovi v nastalém mediálním ruchu neuniklo, a proto si jako prostředníka pro komunikaci s další vytipovanou obětí vybral právě jejího hlavního představitele. Jeho plán měl ovšem k dokonalosti přece jen daleko. Podle informací, které přinesl server idnes.cz, Šváb kontaktoval Slámu pod jménem Robert Kelner. Představil se jako zaměstnanec firmy, jež sídlí ve Spojených arabských emirátech a byl schopen poskytnout její webové stránky, e-mailovou adresu i telefon.

Jeho úkolem mělo být pro otce svého šéfa zajistit jako vánoční dárek soukromou pokerovou seanci s čerstvým vicemistrem světa. Hra měla proběhnout ve francouzském Cannes a součástí nabídky byla také doprava soukromým letadlem, poskytnutí peněz pro hru a velkorysý honorář.

Zvýšenou ostražitost u Slámy vyvolal fakt, že hra neměla probíhat v prostorách kasina, nýbrž za zdmi soukromé vily jako rodinná záležitost. Po kolotoči turnajů WSOP a následném mediálním zájmu ovšem Staszko neměl chuť celou anabázi absolvovat a nabídku odmítl. Šváb nicméně začal věnovat velké úsilí přesunu akce na jiný termín a Sláma proto veškerou komunikaci ukončil.

"Existuje jedno zlaté pravidlo: Když někdo moc tlačí na pilu, měj se na pozoru! Hlavním zlomem asi bylo, když se mi telefonicky ozval někdo, kdo se představil jako Kelnerův známý v Čechách, působící v agentuře BPA marketing. Pochopil jsem při komunikaci s ním, že něco není úplně v pořádku, zvlášť když nebyl problém, aby se „vánoční partička" konala v březnu nebo v dubnu, vlastně kdykoliv a prakticky za jakýchkoliv finančních podmínek," uvedl Sláma pro pokerman.cz. Sám Martin Staszko se podle něj na komunikaci, která započala ihned po jeho lasvegaském triumfu, aktivním způsobem nepodílel.

Témata: soudy | gangy

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Související:

Právě se děje

reklama