Brutální Švábův gang odsouzen, padla dvě doživotí

Praha - Městský soud v Praze dnes poslal na doživotí do vězení Michaela Švába a Libora Skopalíka. Švábův gang podle rozsudku unášel v zahraničí movité Čechy a vydíral je, přičemž dva únosy skončily vraždou. Údajného přímého vykonavatele vražd Petra Klementa potrestal soud 30 lety a spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova 20 lety vězení. Zbylým třem členům skupiny uložil od devíti do deseti let odnětí svobody. Verdikt není pravomocný, někteří odsouzení a státní zástupce se odvolali.

Ilustrační foto

Advokáti Švába, Klementa a bratrů Skopalíků podali na místě odvolání, Dimitrov se vzdal práva na odvolání, zbylí odsouzení se nevyjádřili. Žalobce se v některých případech odvolal ohledně viny a trestu, v jiných si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Tomáš Durdík po rozhodnutí novinářům řekl, že případ patří k nejzávažnějším, které ve své praxi dosud řešil. "Bylo nutné pečlivě vážit s ohledem na závažnost těch činů a trestních sazeb to, abychom nikomu neublížili, nebo naopak aby sankce nebyla nepřiměřeně mírná a aby byla objektivní, přiléhavá, přiměřená všem okolnostem," dodal.

Na žalobcem navrhované doživotí také pro Klementa nepřistoupil. Považuje organizování skupiny za závažnější. "Něco jiného je, když někdo organizuje nebo natypuje někoho jiného a shání člověka, který to vykoná," uvedl Durdík. Trestní senát rovněž odmítl uznat Dimitrovovi pozici spolupracujícího obviněného, za kterou by mu mohl hrozit nižší trest.

Podle soudce sice přispěl k rozkrytí gangu, jeho doznání ale nebylo zcela pravdivé. "Prokazatelně v mnoha aspektech lhal nebo svou roli zlehčoval, proto jsme ho neshledali spolupracujícím obviněným, ale nezastírám, že jeho přínos k rychlému a včasnému objasnění situace a zastavení další činnosti skupiny je, to je bez diskuse," zdůvodnil soudce.

Každému z pěti pozůstalých po obětech vražd mají obžalovaní zaplatit 240.000 korun odškodného. Někdejšímu českému provozovateli internetových portálů, který se v roce 2011 vykoupil z únosu do Španělska, pak mají uhradit 1,9 milionu dolarů (přes 38,5 milionu korun).

Psali jsme:  

"Skupina měla jasně danou strukturu, byť Šváb svou roli zlehčuje," uvedl Durdík. Podle něj dal recidivista Šváb gang dohromady vzápětí po svém propuštění z vězení v prosinci 2010. Vraždy podnikatelů prý naplánoval dopředu, což podle soudu dokazuje komunikace mezi členy gangu, například sms zprávy. Soudce dodal, že výpovědi obžalovaných jsou často plné rozporů a postrádají logiku.

Šváb se přiznal k tomu, že si typoval bohaté podnikatele a lákal je do zahraničí, protože chtěl jejich peníze. Svou vinu na vraždách však odmítl, stejně jako Klement, podle nějž vraždil Dimitrov. Skopalík údajně fungoval jako Švábův pobočník a zařizoval únosy podnikatelů v cizině. Se Skopalíkem i Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.

Státní zástupce Vladimír Mužík navrhoval uložení doživotního trestu vedle Švába a Skopalíka i Klementovi, soud mu však v tomto ohledu nevyhověl. Žalobce také uvedl, že pokud by Dimitrov nespolupracoval s policií, požadoval by doživotí i pro něj.

Jeden z unesených podnikatelů údajně zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého prý skupina zastřelila loni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzské Nice. Ve stejné době gang údajně vylákal do Nice i dalšího byznysmena, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Šváb se podle verdiktu zaměřil i na úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel. Šéf gangu před soudem už dříve uvedl, že měl v plánu i několik dalších vydírání. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii.

Podle soudu se na trestné činnosti skupiny podílel i Skopalíkův bratr Petr, který dostal desetiletý trest vězení, a Jiří Přeučil s Miloslavem Malíkem, kteří si mají odpykat po devíti letech.

Žalobce vinil Švába a bratry Skopalíky také z loupeže obrazů Pabla Picassa a Augusta Renoira, jež se odehrála v červnu 2012 v rodinném domě v Olomouci. Soud je ale v tomto bodu zprostil obžaloby.

Témata: soudy | gangy

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Související:

Právě se děje

reklama