Vzrůšo, rodina nebo práce? Podívejte se na životní hodnoty Čechů

Praha - Hodnotové orientace české společnosti byly předmětem šetření v červnovém výzkumu projektu Naše společnost. Mnohopoložková baterie otázek, která byla respondentům předložena k posouzení, zjišťovala, jakou důležitost přikládají vybraným hodnotám z oblasti rodinné, pracovní a společenskopolitické sféry a životního stylu, informuje CVVM.

Ilustrační foto

Zdaleka nejčastěji za „velmi důležité" lidé považují mít dobré, spokojené rodinné zázemí, což v šetření uvedlo 70 % respondentů, přičemž i u ostatních se až na výjimky objevovala odpověď, že je to „spíše důležité" (22 %).

Také několik dalších z předložených hodnot bylo označeno za „velmi důležité" relativně největší částí dotázaných, která se pohybovala od dvou třetin do téměř poloviny (dalších devět položek), v pořadí „pomáhat své rodině a přátelům", „mít děti" „mít přátele, se kterými si dobře rozumí", mít vlastní pěkné bydlení", „žít ve zdravém životním prostředí", „mít zajímavou práci", „mít práci, která má smysl, je užitečná" a „žít zdravě, starat se o své zdraví" a „žít podle vlastního přesvědčení".

O něco menší, i když stále velmi výrazně převažující důležitost na úrovni od 70 % výše, pokud jde o součet podílů „velmi důležité" a „spíše důležité", dotázaní připisovali položkám jako „žít v hezkém prostředí", „mít vždy své nerušené soukromí", „podávat perfektní profesionální výkon", „mít přátele, kteří mohou být užiteční", „žít příjemně, užívat si", „mít jakoukoli práci, aby nebral podporu", „pomáhat těm, kdo pomoc potřebují", „být oblíbený mezi lidmi", „mít čas na své koníčky a zájmy", „mít co nejvšestrannější vědomosti, všeobecný přehled o kultuře, vědě, technice, politice", „podílet se na zlepšování života v místě bydliště" a „být dobře informován o dění u nás a ve světě".

Stále ještě většinovou důležitost šetření zaregistrovalo i v případě položek „mít práci, která umožňuje zkoušet nové věci", „aktivně se podílet na ochraně přírody", „žít zajímavý, vzrušující život" a „pomáhat rozvoji demokracie ve společnosti", kde součet obou podílů reprezentujících důležitost byl na či těsně pod úrovní dvou třetin.

Zbývající položky za důležité označila vždy už jen méně než polovina respondentů, přičemž nejmenší důležitost lidé připisovali životu podle náboženských zásad a prosazování politiky své strany či hnutí. Za pozornost stojí hodnota „mít vlastní firmu", která se podle procenta odpovědí „velmi důležité" řadí na 26. místo, přičemž součet s odpověďmi „spíš důležité" by tuto hodnotu řadil až do poslední skupiny. Je zjevné, že tato hodnota reflektuje skutečnost, kolik lidí u nás podniká na straně jedné, a určité ne zcela pozitivní vztah k podnikatelským aktivitám u části veřejnosti na straně druhé.

Mezi muži a ženami byl jediný rozdíl týkající se hodnot spojených se zastáváním řídící funkce a podnikáním (pro muže jsou tyto hodnoty významnější) a s dále podrobněji rozebranou nově doplněnou hodnotou „mít děti" (pro ženy je významnější). Trochu překvapivě nebyl zjištěn významný rozdíl v hodnotách spojených s rodinou, přáteli a zdravím.

Vliv věku na důležitost jednotlivých hodnot se týkal všech položek vázaných na práci včetně „vydělávání hodně peněz" (logicky výrazně významnější pro mladší ročníky včetně těch, které se teprve připravují ve školách), dále pak na položky spojené s aktivním životním stylem a užíváním si života, a pochopitelně na položky vztažené k přátelům.

Vliv dosaženého vzdělání se podle očekávání projevil u hodnot „mít všestranné znalosti" a „být dobře informován o dění u nás a ve světě" (ve skupinách s vyšším vzděláním byly uvedené hodnoty důležitější). Respondenti s vysokoškolským vzděláním připisovali také větší důležitost položkám charakterizujícím obsah práce, uvedl Soc.cas.cz.

Témata: průzkumy | češi | Lidé

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Související:

Právě se děje

reklama