Advokát Michal a podnikatel Überall prý zkrátili daně o téměř 30 milionů, žalobce navrhl trest

Státní zástupce žádá pro advokáta Davida Michala a podnikatele Ferdinanda Überalla šest a pět let vězení ze zkrácení daní o 29,8 milionu korun při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách. V dnešní závěrečné řeči dále navrhl, aby soud Michalovi zakázal na pět let výkon advokacie a Überallovi na stejnou dobu činnost ve statutárních orgánech firem. Oba muži vinu odmítají, obžalobu opakovaně označili za šikanu. Rozsudek soud vynese ve čtvrtek.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Obžaloba tvrdí, že Michal a Überall v roce 2016 úmyslně nepodali u českých finančních úřadů daňové přiznání a nezaplatili daň z příjmů právnických osob, a to konkrétně offshorových kyperských společností Varvadi Limited a Certonia Trading Limited. Podle státního zástupce Adama Borguly byl vlastníkem a jednatelem těchto firem Überall, ale fakticky je údajně řídil Michal, a to přinejmenším v souvislosti s prodejem zmíněných pozemků.

"Mám za to, že trestná činnost byla u obou obžalovaných v plném rozsahu prokázána," uvedl Borgula u pražského městského soudu.

Muži poukazují na to, že Borgula je obžaloval už v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik a Michala také v případu tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. "V kauze dopravního podniku mě pan Borgula nezákonně pět let stíhal, šikanoval mě i celou moji rodinu. Toto je obdobné - jedná se pouze o šikanu ze strany státního zástupce," prohlásil dnes Überall.

Konstatoval, že daně kráceny nebyly, protože příjem podléhal zdanění na Kypru, a to na základě smlouvy mezi ČR a Kyprem o zamezení dvojího zdanění. Dále řekl, že v roce 2015 nebyl statutárním orgánem ani Varvadi Limited, ani Certonia Trading, což dokládal výpisem z obchodního rejstříku. "Podle mého názoru tyto skutečnosti stačí k rozhodnutí ve věci a není potřeba zabývat se dalšími výplody státního zástupce Borguly," poznamenal.

Vinu popřel i Michal, podle něj byla transakce zcela obvyklá. Odmítl, že by některou z firem řídil. "Jestli jsem něco řídil, tak jsem řídil průběh transakce Hodkovičky na základě pokynů klienta," uvedl v obsáhlé závěrečné řeči. Státního zástupce zkritizoval za to, že obchod vůbec nepochopil a že ho "rok nechal nezákonně sledovat". Odposlechy pořízené v jeho advokátní kanceláři MSB Legal podle Michala nic nedokazují, a navíc masivně prolomily povinnost mlčenlivosti advokáta.

Nemovitosti v Hodkovičkách vlastnila společnost Randwick Trade se sídlem v ČR. Podle obžaloby uplatnili Michal s Überallem opci na akcie Randwicku prostřednictvím firmy Certonia. Následně akcie údajně účelově prodali firmě Varvadi za kupní cenu 151 milionů korun, aniž tento převod oznámili příslušnému rejstříkovému soudu. Nakonec akcie prodali nejméně za 201 milionů společnosti FINEP Modřany.

Michal je nepravomocně odsouzený v souvislosti s údajně zmanipulovanými zakázkami Nemocnice Na Homolce, a to ke čtyřletému vězení a peněžitému trestu 2,4 milionu korun. Figuruje také v několika kauzách lobbisty Iva Rittiga. Soudy je pravomocně osvobodily v případu údajného vyzrazení utajované zprávy BIS. Michal byl zproštěn viny také v kauze tunelování Oleo Chemical a nepravomocné zproštění viny si společně s Rittigem už dvakrát vyslechl i v případu dopravního podniku. U Überalla už osvobození v této jízdenkové kauze nabylo právní moci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama