Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu spolu s bývalým soudcem Janem Kozákem v kauze pokusu o ovlivnění insolvenčního řízení dodatečným zařazením pohledávky. Zvoníček podle verdiktu přesvědčil Kozáka ke zneužití pravomoci. Kozák musel justici opustit, jeho stížnost ÚS už dříve odmítl. Dnešní nález zveřejnil soud na svém webu.

soudy
doporučujeme

Zvoníček v ústavní stížnosti poukazoval na řadu údajných pochybení, ÚS se zabýval zejména problémem, do jaké míry se mohl Zvoníček jako advokát účinně hájit, aniž by porušil povinnost mlčenlivosti vůči své klientce. Podle nálezu převažuje v trestním řízení proti advokátovi právo na účinnou obhajobu nad povinností mlčenlivosti, ovšem jen ve zcela nezbytné míře.

Zvoníček se ale podle ÚS o takový výkon svého práva na obhajobu ani nepokusil, ačkoliv jako právní profesionál mohl nalézt oporu jak v komentářové právní literatuře, tak částečně i v judikatuře. Prakticky tak na jednu z možností své obhajoby rezignoval. "Skutečnost, že tak učinil, tak nelze klást k tíži nikomu jinému než jemu samému," stojí v nálezu.

Za návod ke zneužití pravomoci úřední osoby dostal Zvoníček rok vězení s podmínečným odkladem na dva roky a také zákaz samostatného výkonu advokacie na 2,5 roku.

Podle obžaloby se Kozák snažil zařadit do insolvenčního řízení vedeného jiným soudcem pohledávku fyzické osoby na 450.000 korun. Termín pro přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení končil 31. srpna 2016, soudce se podle obžaloby spornou pohledávku snažil 7. září na podatelně soudu zařadit do běžného procesu.

Předstíral, že ji našel ve svém spisu, do kterého byla vložena omylem, a chtěl ji datovat k 31. srpnu. Podatelna to odmítla. O totéž se podle obžaloby snažil ještě 13. září v soudní kanceláři, úřednice ale pohledávku přinesla do podatelny, kde jí požadované datum znovu nedali.

Kozák podle pravomocného rozsudku jednal na Zvoníčkův popud. Oba muži už dříve popřeli, že by postupovali nezákonně. Kozák se hájil tím, že pochybila podatelna. Soud ale tomuto tvrzení neuvěřil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko útočí ruské dezinformace, špuntovkama bojujeme proti laserovým…

25.11.2020 08:59 ROZHOVOR - Česká republika je v současné době pod útokem ruského státu, který pomocí dezinformací…

Zemřela Kamila Moučková (†92), tvář protiokupačního vysílání v roce 1968

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Ve věku 92 let zemřela Kamila Moučková, televizní a rozhlasová moderátorka a hlasatelka, která v…

Rekonstrukce státu a Milion chvilek se postavily za svobodu České televize

24.11.2020 18:57 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

OBRAZEM: Rekonstrukce státu a Milion chvilek na happeningu před ČT

24.11.2020 18:55 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama