Aktivistka Tarabová přišla o práci. Zneuctila symbol holocaustu na demonstraci

Aktivistka Lenka Tarabová přišla o práci kvůli zneužití Davidovy hvězdy na protestu proti koronavirovým opatřením. Na pozici ombusmanky pomáhající seniorům již v Liberci pokračovat nebude. Podle jejích slov s ní nebyla prodloužena spolupráce, která skončila na přelomu loňského a letošního roku.

Lenka Tarabová
doporučujeme

Tarabová se minulý týden zúčastnila demonstrace a na oblečení měla připnutou žlutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný. Proti zneužití symboliky se už o víkendu postavila Federace židovských obcí.

„Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsuzují exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí. Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ stojí v prohlášení na webu.

Aktivistka pracovala od dubna 2019 jako seniorská ombudsmanka v libereckém Komunitním centru Kontakt, kvůli zneuctění židovských symbolů však ve funkci skončila. Tarabová pomáhala důchodcům s bydlením, bezpečností, dluhy či úřady. O jejím konci informoval během víkendu v tiskové zprávě magistrát.

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání,“ uvedl náměstek primátora Ivan Langr (SLK).

Podle komunálního politika je ombudsman jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění. Dle jeho názoru není možné v tomto případě mluvit o svobodě myšlení a vyjadřování.

Tarabová ve videu, které zveřejnila na facebookových stránkách iniciativa Občanská neposlušnost, přirovnává současná vládní nařízení k šikaně, kterou zažívali lidé v době holocaustu. Občany prý chtěla upozornit, aby si to uvědomili.

Za užitím Davidovy hvězdy si stojí. „To ‚Neočkovaný‘ znamená člověk, na kterého se ukazuje, že je třídní nepřítel. Za všechno můžeme, protože se nechceme očkovat a nechceme se testovat,“ uvedla.

K práci ombudsmanky uvedla, že nebyla vyhozena, protože dohoda o provedení práce s komunitním centrem skončila 31. prosince. Vedení podle ní pouze rozhodlo o tom, že spolupráci neprodlouží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama