Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a nezvrátil se vývoj po roce 1989. Na konferenci s názvem Anti-panic Conference to dnes řekla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

"Velmi mě znepokojuje, co se děje v Maďarsku a že by se tento přístup mohl rozšířit někam dál," řekla Albrightová. Podle ní se nesmí zapomínat na význam demokracie a je nutné udělat vše proto, aby byla zachována. "To, co jsme získali v roce 1989, si zaslouží ochranu," řekla.

Podle ní představují riziko lidé, kteří se sami považují za geniální a podléhají představě, že vše vyřeší sami, bez diskusí s parlamenty a s občanskou společností. Podle ní je pro řešení krize kolem epidemie nutná spolupráce veřejného i soukromého sektoru a občanské společnosti.

Na globální úrovni je podle Albrightové třeba pro poražení epidemie koronaviru lepší mezinárodní spolupráce. "Musíme si uvědomit, že tato nákaza se dokáže šířit celým světem, proto musíme přijít s nějakým řešením, které dokáže pomáhat všem. Když nákaza propukne v jedné části světa, přenese se dál," řekla.

Důležité podle ní je, aby se svět zasadil o řešení nákazy i v afrických a jiných rozvojových zemí. Uvítala přitom iniciativu skupiny G20, která nabídla rozvojovým státům finanční pomoc, aby situaci zvládly.

Na Anti-panic Conference také řada zástupců firem z různých oborů upozornila, že současná krize je i příležitostí na provedení změn v podnikání. "Je to příležitost na změny, které by normálně trvaly mnohem déle," uvedl například generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.

Například se podle něj bance podařilo během týdne zavést do zpracovávání procesu odkladu splátek robota. "Normálně by to trvalo půl roku nebo déle. A 20 procent žádostí z tisíců denně již procesuje robot," dodal.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara současná krize také zlepší ve společnosti pověst byznysu. "To, co předvádí je obdivuhodná věc. Hned po vypuknutí krize začaly chodit desítky nabídek českých firem, které chtěly reagovat na to, že stát nestíhá. Jsem rád, že v tuto chvíli, co spolu mluvíme, vláda schválila první strategické nákupy od českých firem. A máme co nabídnout," uvedl.

Zároveň podle něj současná krize urychlí modernizaci průmyslu, v podobě automatizace, robotizace, využívaní vzdáleného přístupu nebo virtuální reality. "Český průmysl je poměrně konzervativní. Tato krize tento nutný pozitivní proces urychlí," uvedl.

Související

Joe Biden

Biden na pohřbu Albrightové: Vzpomínáme na dceru České republiky

Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl dnes na pohřbu bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové americký prezident Joe Biden. Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století podle Bidena nebránil svobodu tak jako ona.
Jan Lipavský

Lipavský poletí na pohřeb Albrightové, v USA se setká s Blinkenem

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za vládu pojede šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který se při cestě do Spojených států setká také se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany. Pohřeb Albrightové se bude 27. dubna konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Více souvisejících

Madeleine Albrightová demokracie Praha Viktor Orbán Česká spořitelna svaz průmyslu a dopravy

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 19 minutami

před 42 minutami

před 56 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy