Archeologové v Ďáblicích nenašli ostatky Mašínové

Archeologové při průzkumu hromadného hrobu na pražském ďáblickém hřbitově nenašli ostatky Zdeny Mašínové starší. Televizi CNN Prima NEWS to řekla její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob nechal prozkoumat magistrát.

Zdena Mašínová
doporučujeme

Výsledek nechtěli jeho zástupci ani archeologové komentovat s odkazem na čtvrteční tiskovou konferenci. Zdena Mašínová starší byla vězněna nacisty i komunisty, po úmrtí v táboře nucených prací v Pardubicích v roce 1956 byla pohřbena do hromadného hrobu.

"Já jsem trošku překvapená, že za tak krátkou dobu už je výsledek hotov, to mě trochu překvapilo, ale tato zpráva je pravděpodobně věrohodná," řekla televizi Mašínová mladší. Dodala, že požádala pražskou radní Milenu Johnovou (Praha Sobě), aby jí výsledek předali písemně. Pokračovat v hledání ostatků své matky nehodlá. "Mám dojem, že v dohledné době v tom nebudu pokračovat a budu to brát jako výsledný výsledek," řekla.

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky na konci loňského března. Místo uložení nejdříve označila dcera, podle níž byly ostatky v roce 1956 pohřbeny do nejsvrchnější úrovně jednoho z hromadných dětských hrobů. Dokumentace o uložení byla zničena. Expertní skupina, kterou pak vytvořilo město, zahájila archivní výzkum, který prokázal, že ostatky jsou na ďáblickém hřbitově v šachtě číslo 52. Archivní výzkum ale nepřinesl jednoznačné potvrzení o umístění šachty, proto byla provedena sonda.

Průzkum sondou zahájili archeologové 13. července, výsledek chtějí oznámit ve čtvrtek dopoledne na tiskové konferenci. Zúčastnit se má radní Johnová a Jan Havrda z Národního památkového ústavu.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela ve věku 49 let.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nacházejí se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky bylypřed několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkrachovala cestovní kancelář V-Tour, pořádala školní zájezdy

06.08.2020 19:15 Cestovní kancelář V-Tour z Brna, která pořádala školní zahraniční zájezdy a prodávala outdoorové…

V Karlovarském kraji zůstává zákaz koupání na dvou místech

06.08.2020 18:09 V Karlovarském kraji zůstává zákaz koupání na Skalce u Chebu a Velkém rybníku u Hroznětína. Ostatní…

Dobrovolníci zachraňovali v Plzni stovky mlžů z mělčiny rybníka

06.08.2020 17:27 Stovky škeblí a velevrubů přestěhovali dnes skauti a dobrovolníci z mělčin Boleveckého rybníka v…

Majský skončil ve vazbě v pankrácké věznici, na Slovensku si má odpykat…

06.08.2020 16:35 Pražský městský soud dnes poslal do předběžné vazby slovenského podnikatele Jozefa Majského, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama