Asistent Slavie odmítá rasistický výrok na Mosquerovu adresu. Jsem připraven se bránit i soudně, tvrdí Řehák

Asistent trenéra fotbalové Slavie Praha Pavel Řehák důrazně odmítá obvinění z rasismu, z něhož jej po nedělním zápase 13. kola nejvyšší soutěže s Plzní (2:0) obvinil hostující záložník Jhon Edison Mosquera. Kolumbijský hráč na Instagramu tvrdil, že člen realizačního týmu Řehák ho v Edenu označil za opici. „Se vší rozhodností odmítám nařčení z rasismu, které vůči mé osobě vznesl plzeňský hráč Jhon Mosquera. Pokud by on či kdokoli jiný tvrdil, že jsem se dopustil rasistického výroku, budu se proti takovémuto tvrzení, které poškozuje mne i mou rodinu, bránit soudně,“ píše Pavel Řehák v prohlášení, které uveřejnil na klubovém webu slavia.cz.

Pavel Řehák

Dušuje se, že plzeňského hráče Jhona Mosqueru, který byl po druhé žluté kartě v závěru zápasu vyloučen, nikdy neoznačil slovem „monkey“ (opice), ale ani žádným jiným výrazem, který by mohl vyvolat jakýkoli rasistický dojem či by měl jakýkoli rasistický podtext. Asistent trenéra fotbalové Slavie Pavel Řehák se odvolává i na svá dřívější zahraniční angažmá, během nichž poznal řadu kultur. „V průběhu hráčské kariéry jsem působil několik let v zahraničí, mezi hráči a trenéry jiných národností a různých kultur mám mnoho celoživotních přátel, nejsem rasista a rasismus odsuzuji,“ prohlašuje.

Bývalý záložník a útočník sešívaných obvinil Jhona Mosqueru z nepravdy. „Pokud Jhon Mosquera tvrdí ve svém příspěvku na Instagramu, který stáhl několik minut po jeho zveřejnění, že jsem ho označil slovem „monkey“, tak bohužel lže.“ Řehák je přesvědčený, že kdyby se dopustil rasistické nadávky, zachytily by jeho výrok zvukové mikrofony. „Neudělal jsem to, a protože jsem se k němu v průběhu zápasu nikdy nepřiblížil na bližší vzdálenost než cca 15 metrů, pak pokud bych to skutečně udělal, tak by takovýto můj výraz nejen zachytily kamery nebo ruchové mikrofony, ale velmi dobře by jej také museli slyšet mí kolegové na lavičce a v mém bezprostředním okolí,“ zveřejňuje na klubovém webu slavia.cz.

Řehák je odhodlaný celou kauzu řešit soudní cestou. „Pokud by Jhon Mosquera či kdokoli jiný i po opadnutí vášní po zápase Slavia – Plzeň nadále tvrdil, že jsem se dopustil vůči němu či komukoli jinému jakéhokoli rasistického výroku, budu se proti takovémuto tvrzení, které poškozuje mne i mou rodinu, bránit soudně.“

Současný lídr fotbalové tabulky odmítá incident tolerovat. FC Viktoria Plzeň podle vyjádření na svém klubovém webu porážku v poměru 0:2 přijala, ale proti takovému chování se ostře vymezuje a žádá o vyšetření. Kauzu nehodlá tiše přejít. Západočeši věří, že Jhon Mosquera se stal terčem rasistické nadávky, která měla být slyšet ze slávistické lavičky, na níž seděl slávistický realizační tým.

„Jeden z jeho členů jej podle jeho slov dokonce urazil rasisticky, na což Mosquera upozornil bezprostředně po zápase v útrobách stadionu a následně i na sociálních sítích. Viktoria Plzeň stojí pevně za svým hráčem, kterému plně důvěřujeme a má naši maximální podporu. Žádáme tedy domácí klub o důkladné prošetření celého incidentu a případně i tvrdý postih konkrétního viníka.“ Kolumbijec na Instagram napsal: „Tenhle hloupý člověk mi řekl opice. Doufám, že ho nepotkám samotného na ulici, protože bych mu rozbil obličej.“ Svůj příspěvek, na němž fotku s Řehákem zakroužkoval, na sociální síti poté smazal.“

Zápas ovlivnily emoce, které hosté nezvládli, a tak rozhodčí Franěk vyloučil Plzni celkem tři hráče, proto střetnutí tým dohrával v osmi lidech. Červené karty postupně viděli Radim Řezník, Luděk Pernica a po druhém napomenutí musel pod sprchy předčasně zamířit i právě Jhon Mosquera, který v minulosti oblékal v tuzemské nejvyšší soutěži dres Bohemians Praha 1905 a Liberce.

Napjatou atmosféru už před výkopem lídra s druhým týmem tabulky vyvolal bývalý hráč Viktorie Plzně Michael Krmenčík, který nyní působí ve Slavii. Po dohrávaném utkání s Olomoucí minulou středu s fanoušky skandoval hanlivý pokřik: „Zkur… Plzeň.“ Na západě Čech přitom Krmenčík s ní slavil tři mistrovské tituly. V závěru zápasu slávistický útočník vstřelil branku, z níž měl bouřlivou radost, ačkoli platí nepsané pravidlo, že gól proti bývalému klubu se neslaví. Po skórování se Krmenčík s bývalými kolegy ještě strkal a po zápase mu trenér Plzně Michal Bílek odmítl podat ruku. Jeho chování na Instagramu odsoudil i bývalý hráč Viktorie David Limberský, legenda týmu. „Krmenčík je největší ostuda, co kdy v Plzni byla,“ napsal Limberský.

Úřadující mistr se nepotýká z nařčení ohledně rasismu poprvé. V březnovém odvetném osmifinálovém utkání Evropské ligy proti skotským Rangers FC měl stoper Ondřej Kúdela nevhodně reagovat na barvu pleti Glena Kamary, za což od UEFA vyfasoval desetizápasový distanc.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 18:17 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Nákupní horečka Čechů před Vánoci roste. Obchody se plní lidmi

05.12.2021 17:07 Nákupní horečka Čechů před Vánoci roste. Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu stouply oproti…

Desítky pražských podniků porušily otevírací dobu, zjistili policisté

05.12.2021 12:33 Pražští policisté zkontrolovali za páteční a sobotní noc stovky provozoven po celém hlavním městě.…

Česká pošta v současnosti doručuje o 150 procent balíků více

05.12.2021 10:54 Česká pošta v současnosti doručuje více než půl milionu balíků denně, což je o 100 až 150 procent…

Zájem o silvestr v hotelech klesá, kvůli covidu mají volno

05.12.2021 09:26 Zájem o silvestrovské pobyty ve městech i některých větších horských hotelech citelně srazila…

Do ulic dnes vyrazí Mikuláš. Jaká platí covidová pravidla a rady?

05.12.2021 07:59 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem proběhne 10. prosince ve strašnickém…

04.12.2021 19:38 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

Agrofert podal stížnost na odložení vyšetřování vysekání Pacmana v poli

03.12.2021 17:17 Agrofert podal stížnost ke Krajskému ředitelství policie Ústeckého kraje na rozhodnutí policistů,…

Z Itálie a Malty se od pondělí neočkovaným ztíží návrat do Česka

03.12.2021 14:50 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Itálie a Malty. Na takzvané mapě…

Česko může bytová nouze ročně přijít na 11 miliard, spočítali experti

03.12.2021 14:01 Problémy s bytovou nouzí mohou Česko ročně stát až kolem 11 miliard korun. Částka zohledňuje ale…

Pětina Čechů odmítá očkování proti covidu. Jen pár procent lidí váhá

03.12.2021 13:25 Očkování proti koronaviru odmítá 19 procent Čechů, přičemž 14 procent lidí je pevně rozhodnutých,…

Související:

Právě se děje

reklama