Asociace: Průvodcům současnou situaci komplikují i uzavřené školy

Průvodcům, jejichž obor je koronavirovou krizí těžce zasažen, současnou situaci komplikují i uzavřené školy. Jejich asociace žádala o možné uplatnění právě ve školských zařízeních, řekl dnes ČTK předseda Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman. S propojením průvodců se školami počítá i dnes schválená podpora, kterou navrhlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle předsedkyně Sdružení průvodců Jany Mecnerové ale pomoc přichází velmi pozdě.

ministerstva

Asociace podle Volemana na jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (obě za ANO) minulý týden žádala o přímou podporu odvětví. Z dotačního programu COVID cestovní ruch, který dnes schválila vláda, by mohli průvodci získat příspěvek až 50.000 korun. Nárok na něj budou mít, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deseti hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj. Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40.000 korun.

Jednání o zapojení průvodců do výuky vedla asociace s hlavním městem, ve kterém se běžně uskutečňuje 70 procent příjezdového cestovního ruchu a situace průvodců je v něm tak nejzávažnější. Možnost získala konkrétní obrysy až po zahájení školního roku a bylo složité průvodce do připravených školních plánů zapojit. Nyní komunikaci ztěžují zavřená zařízení, kdy většina jejich zaměstnanců pracuje z domova, řekl.

Jiný příjem než průvodcovskou činnost nemá podle Volemana třetina lidí z oboru. Ti si podle něj už dávno museli najít jiné zaměstnání. Hledání nového místa podle něj ztěžuje to, že živnostenská činnost není uznávána jako praxe. Mnoho lidí podle něj začalo v odvětví působit po roce 1990 a nyní jsou v předdůchodovém věku a na trhu práce o ně není takový zájem. Někdo proto zvolil i odchod do předčasného důchodu.

Průvodci, kteří mají pedagogické vzdělání, odešli do školství podle Mecnerové rovnou, další zamířili na úřady práce. Dalším se podle ní podařilo sehnat brigády a mohli omezeně fungovat, protože do srpna měli odpuštěné odvody za sociální a zdravotní pojištění. Místo očekávaného podzimního návratu turistů Českou republiku podle ní ale stihla druhá vlna pandemie.

"Domnívám se, že počet těch,co vydrželi a doufají v podporu, nebude velký, přesná čísla nemáme. Situace u kolegů na Slovensku či Rakousku je snazší, protože průvodcovská činnost je vázaná, vedou evidence, tudíž pomoc je adresná. Kvalifikovaný sbor si chtějí udržet do doby až se, byť v menším měřítku, turismus vrátí. Celé roky usilujeme o legislativní ošetření průvodcovské činnosti," uvedla Mecnerová.

Průvodcům podle Mecnerové začíná sezona v březnu a trvá do října. Voleman upozornil, že nejenže chybějí turisté, ale také výjezdy z tuzemska, u kterých by se lidé z oboru mohli uplatnit, se téměř nekonají.

V ČR podle Volemana působilo 4500 kvalifikovaných průvodců. Dosahovali podle něj zhruba průměrné mzdy, která ve druhém čtvrtletí letošního roku činila 34.271 korun.

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Související:

Právě se děje

reklama