Asociace: Průvodcům současnou situaci komplikují i uzavřené školy

Průvodcům, jejichž obor je koronavirovou krizí těžce zasažen, současnou situaci komplikují i uzavřené školy. Jejich asociace žádala o možné uplatnění právě ve školských zařízeních, řekl dnes ČTK předseda Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman. S propojením průvodců se školami počítá i dnes schválená podpora, kterou navrhlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle předsedkyně Sdružení průvodců Jany Mecnerové ale pomoc přichází velmi pozdě.

ministerstva
doporučujeme

Asociace podle Volemana na jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (obě za ANO) minulý týden žádala o přímou podporu odvětví. Z dotačního programu COVID cestovní ruch, který dnes schválila vláda, by mohli průvodci získat příspěvek až 50.000 korun. Nárok na něj budou mít, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deseti hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj. Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40.000 korun.

Jednání o zapojení průvodců do výuky vedla asociace s hlavním městem, ve kterém se běžně uskutečňuje 70 procent příjezdového cestovního ruchu a situace průvodců je v něm tak nejzávažnější. Možnost získala konkrétní obrysy až po zahájení školního roku a bylo složité průvodce do připravených školních plánů zapojit. Nyní komunikaci ztěžují zavřená zařízení, kdy většina jejich zaměstnanců pracuje z domova, řekl.

Jiný příjem než průvodcovskou činnost nemá podle Volemana třetina lidí z oboru. Ti si podle něj už dávno museli najít jiné zaměstnání. Hledání nového místa podle něj ztěžuje to, že živnostenská činnost není uznávána jako praxe. Mnoho lidí podle něj začalo v odvětví působit po roce 1990 a nyní jsou v předdůchodovém věku a na trhu práce o ně není takový zájem. Někdo proto zvolil i odchod do předčasného důchodu.

Průvodci, kteří mají pedagogické vzdělání, odešli do školství podle Mecnerové rovnou, další zamířili na úřady práce. Dalším se podle ní podařilo sehnat brigády a mohli omezeně fungovat, protože do srpna měli odpuštěné odvody za sociální a zdravotní pojištění. Místo očekávaného podzimního návratu turistů Českou republiku podle ní ale stihla druhá vlna pandemie.

"Domnívám se, že počet těch,co vydrželi a doufají v podporu, nebude velký, přesná čísla nemáme. Situace u kolegů na Slovensku či Rakousku je snazší, protože průvodcovská činnost je vázaná, vedou evidence, tudíž pomoc je adresná. Kvalifikovaný sbor si chtějí udržet do doby až se, byť v menším měřítku, turismus vrátí. Celé roky usilujeme o legislativní ošetření průvodcovské činnosti," uvedla Mecnerová.

Průvodcům podle Mecnerové začíná sezona v březnu a trvá do října. Voleman upozornil, že nejenže chybějí turisté, ale také výjezdy z tuzemska, u kterých by se lidé z oboru mohli uplatnit, se téměř nekonají.

V ČR podle Volemana působilo 4500 kvalifikovaných průvodců. Dosahovali podle něj zhruba průměrné mzdy, která ve druhém čtvrtletí letošního roku činila 34.271 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko útočí ruské dezinformace, špuntovkama bojujeme proti laserovým…

25.11.2020 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR - Česká republika je v současné době pod útokem ruského státu, který pomocí dezinformací…

Jízdenková kauza: Rittig nepronese závěrečnou řeč, obhájce žádá jeho…

25.11.2020 12:46 Právník lobbisty Iva Rittiga dnes u soudu odmítl, že by měl jeho klient cokoliv společného s…

Kvůli konfliktu mezi partnery zemřelo dítě. Otec je souzen za vraždu,…

25.11.2020 11:10 Aktualizováno Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem úmrtí měsíčního dítěte, které zemřelo po…

Veterináři varují před krevetami ze Sapy, mohou obsahovat nebezpečnou…

25.11.2020 10:28 Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama