Asociace: Roušky mohou lidi od nákupů v centrech odradit

Znovuzavedení povinnosti nošení roušek může lidi od nákupů v centrech odradit. Jedná se přitom o dobře větrané prostory, kde spolu lidé nejsou v dlouhém kontaktu. Vláda by měla uznat, že nejde o riziková místa, řekl ČTK předseda výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. Vláda v pondělí oznámila, že ve vnitřních prostorech začne od 1. září platit povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Plošná opatření vzhledem k výrazným ekonomickým nákladům nepovažuje Kubíček za správná. Na jaře ani nyní nebylo podle něj prokázáno, že by nákupní centra byla významným zdrojem přenosu koronaviru. "Dle dosavadních zkušeností se vir šíří zejména v uzavřených, nevětraných prostorech, při delším až dlouhém kontaktu. V nákupních centrech není ani jedno ani druhé," uvedl.

Zavedení roušek podle Kubíčka vyvolává u lidí strach a ti pak podvědomě omezují nákupy. Maloobchod přitom podle něj zaměstnává deset procent lidí, a je tedy třeba tato pracovní místa udržet. Češi se podle Kubíčka po uvolnění původních opatření do center vrátili. Návštěvnost se v průměru pohybuje mezi 80 a 90 procenty ve srovnání s loňským rokem, který byl velmi úspěšný. "Trochu déle to trvá u center, jejichž zákaznickou bázi tvoří návštěvníci z přilehlých kanceláří či center výrazněji zaměřených na zábavu. Ale i tam se nám podařilo situaci stabilizovat," dodal Kubíček.

Kvůli šíření koronaviru byla od 14. března do 10. května většina prodejen v obchodních centrech uzavřena. Nefungovaly stravovací zóny, kina ani dětské koutky. Podle aktuálního průzkumu realitně-poradenské společnosti CBRE uzavření obchodu nebo ukončení nájemní smlouvy zaznamenala v důsledku krize čtyři procenta nájemců.

Obchodní centra v ČR ročně navštíví 300 milionů lidí. Podle společnosti Cushman & Wakefield je v tuzemsku 107 center nad 5000 metrů čtverečních, dalších 12 je menších.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Manažer z kauzy MUS neuspěl. Švýcarský parlament mu odmítl udělit milost

23.09.2020 13:22 Švýcarský parlament dnes zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné…

Policie hledá slovenského mladíka. Je pohřešován od srpna, mohl by být v…

23.09.2020 12:57 Policie žádá veřejnost o spolupráci při pátrání po pohřešovaném sedmnáctiletém Martinu Horňákovi ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama