Babiš mladší u soudu v kauze Čapího hnízda: Akcie jsem nikdy neměl v ruce

Andrej Babiš mladší trvá na tom, že nepodepsal listinu o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo. U soudu dnes uvedl, že až později připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce. Syn obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Andrej Babiš ml. na Krymu

Obžaloba uvádí, že expremiér Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

K závěru, že na listině o převodu akcií s určitou mírou pravděpodobnosti není podpis Babiše mladšího, dospěl i písmoznalec. Syn dnes u pražského městského soudu uvedl, že v letech 2007 až 2010 studoval na Floridě a Česko navštěvoval jen na Vánoce. Až rok či rok a půl po svém návratu ze Spojených států podepsal nějakou listinu, a to za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Není si jistý, zda u podpisu nebyla i jeho sestra Adriana Bobeková.

"Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla," vypověděl. Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.

V období, kdy došlo k převodu akcií, byla v USA podle policie opakovaně použita platební karta Babiše mladšího. Na dotaz státního zástupce, zda ji někomu půjčoval, odpověděl, že ani jednou. Zároveň odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc ke svému zastupování. "To by musel být falešný podpis," podotkl.

Pokračoval tím, že v areálu Čapího hnízda byl mnohokrát, zval ho tam jeho otec už v době, kdy to byla ruina. "Otec říkal, že to kupuje," řekl. Poznamenal, že jedna budova v areálu je vyhrazena pro otce a jeho blízké.

K budově soudu v centru Prahy dorazil Babišův syn sám a pěšky. Čekaly na něj desítky fotografů, kameramanů i píšících novinářů. Zopakoval před nimi, že otec z něj udělal nejen bílého koně, ale i blázna. Popřel také otcovo tvrzení, že má psychické problémy. Doplnil, že to, že se přišel osobně obhájit, je pro něj výhra.

ČTK řekl, že obavy o svou bezpečnost nemá. Zdůvodnil to tím, že kdyby se mu něco stalo, byla by to pro jeho otce - "poté, co udělal v roce 2017 tu blbost s Krymem" - sebevražda. Narážel na své předchozí tvrzení, že ho otec nechal unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo.

Babiš starší předem avizoval, že na synovu výpověď se nedostaví, což dodržel. Verzi svého syna dlouhodobě odmítá. Tvrdí, že jeho potomek trpí schizofrenií, že není způsobilý vypovídat před soudem a že ho zneužili novináři. Syn dnes popřel, že by se otci snažil uškodit. "Na narcistické chování rodiče jsem byl zvyklý, neměl jsem s tím problém do roku 2015. V současné době nemám s mým otcem žádný vztah, nekomunikujeme. Pocity k němu nemám negativní, ani pozitivní," popsal.

Babišův syn je jediným členem expremiérovy rodiny, který se v kauze Čapího hnízda rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení.

Babiš junior původně v kauze dotačního podvodu rovněž čelil obvinění, stejně jako další členové expremiérovy rodiny. Policie ale tato stíhání zastavila s tím, že skutek nebyl trestným činem. Babiš mladší se na policisty obrátil v lednu 2018 kvůli své cestě na Krym. Policie věc prověřovala pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, věc ale dvakrát odložili s odůvodněním, že nešlo o trestný čin ani přestupek.

Podle synovy verze ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. "Můj otec znásilnil moje základní lidská práva. Použil k tomu zaměstnance s ruským občanstvím a s kriminální historií a přinutil mě odejít z Česka," uvedl u soudu. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Babiš mladší k tomu dnes řekl, že s diagnózou schizofrenie nesouhlasí a že je ochotný podrobit se případnému znaleckému zkoumání.

Hlavní líčení bude pokračovat koncem září, soudce na čtyři dny naplánoval výslech řady dalších svědků včetně Procházkové z Agrofertu. Babišovi a někdejší místopředsedkyni Farmy Čapí hnízdo Janě Nagyové hrozí pět až deset let vězení.

Proces bude pokračovat dalšími výpověďmi svědků

Proces v dotační kauze Čapího hnízda se zatím odvíjí podle programu, který si předem stanovil předseda senátu pražského městského soudu Jan Šott. Z doposud předvolaných svědků se bez omluvy nedostavila jediná žena, té ale soud zřejmě nestihl řádně doručit předvolání a pozve ji na příští termín. Hlavní líčení bude pokračovat v týdnu od 26. září, a to výslechy řady dalších svědků.

Na případ obžalovaného expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové bude mít Šott koncem měsíce k dispozici čtyři jednací dny. Ve středu 28. září se totiž kvůli státnímu svátku zasedat nebude. Na každý den má předvoláno zhruba osm svědků.

Znovu se zřejmě dostaví také úřednice Eva Filipová, která po podání žádosti o dotaci kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo a která svědčila ve čtvrtek. Deník N totiž napsal, že při odchodu ze soudní síně uvedla, že Babiš může být rád, že toho neřekla ještě víc. Podle Šotta bude soudu muset vysvětlit, co tím mínila, a osvětlit svůj vztah k Babišovi. Bývalý premiér po její výpovědi uvedl, že žena ho asi nemá ráda a přišla s negativní motivací.

Soudce Šotta zaujalo vyjádření Filipové natolik, že si dnes ráno předvolal do svědecké ohrádky novinářku, která její vyjádření zaznamenala. Ta mu průběh rozhovoru stručně potvrdila s tím, že ho nemá nahraný. To ale zpochybnila jiná mladá žena - dobrovolnice ze spolku Milion chvilek - která soudu řekla, že slyšela novinářku říkat, že nahrávka existuje a že to soudu zapřela. Novinářka poté vysvětlila, že se následně přesvědčila, že nahrávku skutečně nemá.

Mezi předvolanými svědky bude například i finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková. Babišův syn Andrej ji dnes zmínil při své výpovědi, když popisoval, že ho nechala v sídle Agrofertu podepsat dokument, s jehož obsahem se neseznámil.

Soudce dnes také vyzval obhajobu, aby mu do příště předložila písemné odůvodnění toho, proč chce vyloučit veřejnost ze čtení posudku o duševním stavu Babišovy dcery Adriany Bobekové. "Předběžně nevidím důvod být nevstřícný k tomuto požadavku," předeslal. Bobeková se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů.

Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi zase soudce připomněl, aby se do příště zabýval problematikou posudku z oboru písmoznalectví. Písmoznalec Aleš Čulík totiž v úterý uvedl, že podpis Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti Farma Čapí hnízdo pravděpodobně není pravý - což by mohlo potvrzovat verzi tohoto svědka, že si z něj otec udělal bílého koně.

Znalec také řekl, že našel některé podobnosti s písmem staršího z Andrejů Babišů, ale že nemůže učinit kategorický závěr. Šott proto vybídl státního zástupce, aby zkoumal, zda písmoznalcům brání předpisy či metodika v tom, aby se jednoznačně vyjádřili k tomu, zda zkoumaný podpis není jiného člověka - v tomto případě Babiše staršího. Poté se státní zástupce rozhodne, zda má případně smysl zadat posudek jinému znalci.

Otázkou také zůstává, zda soud nařídí znalecké zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího. Jeho otec zpochybňuje synovu způsobilost svědčit před soudem. Syn má diagnostikovanou schizofrenii, s touto diagnózou ale nesouhlasí a tvrdí, že vznikla na základě názoru otcovy spolupracovnice, lékařky Dity Protopopové. Šottovi dnes řekl, že je ochoten se případnému zkoumání podrobit.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

V Česku za poslední týden získalo ochranu 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Převaděč na útěku před policií boural s dodávkou plnou migrantů. 21…

01.10.2022 10:42 Aktualizováno Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Před 84 lety Mnichovská dohoda naporcovala Česko

29.09.2022 15:55 Mnichovská dohoda, podepsaná v noci na 30. září 1938 představiteli Británie, Francie, Itálie a…

V sobotu skončí noční zákaz vstupu do národního parku České Švýcarsko

29.09.2022 13:40 V sobotu skončí noční zákaz vstupu do národního parku České Švýcarsko zasaženého požárem, omezení…

Kontroly na hranicích se Slovenskem začaly. Za první noc zadrženo 120…

29.09.2022 11:24 Aktualizováno Česká policie o půlnoci zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků…

Bez humanitárních dávek a podpory by 84 procent Ukrajinců v ČR trpělo…

29.09.2022 10:40 Bez poskytnutých humanitárních dávek a podpory bydlení by 84 procent Ukrajinců, kteří uprchli do…

V Praze se demonstrovalo proti vládě, dorazily tisíce lidí

28.09.2022 18:15 Aktualizováno V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

Agrofert neuspěl u unijního soudu se žalobou na evropský parlament

28.09.2022 11:41 Aktualizováno Tribunál Evropské unie dnes zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se…

Na podporu sociálního bydlení půjde z EU přes 1,1 miliardy korun

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Dodavatelé energií začali odběratelům zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:43 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Související:

Právě se děje

reklama