Během pandemie přibylo sexuálního násilí, projekt NUDZ nabízí pomoc

Během pandemie koronaviru přibylo sexuálního násilí a problematického sexuálního chování v on-line prostředí, projekt týmu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) nabízí pomoc v projektu Parafilik. Ode dneška nabízí možnost telefonické a online krizové intervence i kontaktní terapeutické služby. ČTK to dnes řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Násilí
doporučujeme

Projekt nabízí včasnou odbornou bezplatnou a anonymní pomoc lidem, kterým neobvyklé nastavení sexuality působí duševní potíže. Odborníci by jim měli pomoci se zvládáním sexuálních tužeb v mezích zákona. Pomoci mohou využít i jejich blízcí.

"V českém prostředí se krizový stav odráží například ve značném nárůstu využívání krizových linek, a to až o 350 procent v závislosti na druhu linky. Vztahová tématika tvořila 20 až 30 procent řešených hovorů," uvedla Kateřina Klapilová z NUDZ. Přibylo podle ní problémů ohledně obtěžování, sextingu, týrání a násilí ve vztazích.

Podle odborné celosvětové analýzy až pětina dívek a osm procent chlapců mladších 18 let zažilo nějakou formu sexuálního zneužívání. "Ve společnosti často panuje představa, že se sexuálního násilí dopouštějí výhradně jedinci s nějakou parafilní preferencí, jako je například pedofilie nebo patologická sexuální agrese. Tak tomu ale není. Současná data ukazují, že významná část sexuálních deliktů není spáchána lidmi s parafilní preferencí," dodal metodik projektu Martin Hollý.

V kontaktním centru, které bylo zprovozněno dnes, působí tým vyškolených terapeutů - psychologů a sexuologů. "V terapii bude možné sdílet své myšlenky a obavy a naučit se zvládat své vlastní sexuální touhy a chování, získat nové informace ohledně parafilií a hledat cesty, jak žít spokojený život i s neobvyklými sexuálními preferencemi, aniž by se člověk dopouštěl protiprávního jednání," doplnil Hollý.

Informace o službě i telefonických a on-line intervencích najdou zájemci na parafilik.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama