Bělorus u soudu v Praze odmítl obžalobu z terorismu kvůli bojům na Ukrajině

Bělorus Alexej Fadějev dnes u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z teroristického útoku kvůli tomu, že se aktivně zapojil do bojů v řadách proruských separatistů na východní Ukrajině. Tvrdí, že chtěl pomoci lidem bránit se proti tzv. ukrajinským fašistům.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Jednačtyřicetiletému muži, který žije dlouhodobě v Praze, hrozí 12 až 20 let vězení. Hlavní líčení, které provázejí přísná bezpečnostní opatření, je zatím naplánováno do středy.

Muž, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se podle obžaloby zapojil do konfliktu "v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, tzv. Doněcké lidové republiky". Státní zástupce tvrdí, že Fadějev vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016. Muž se podle spisu nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách tzv. "Republikánské gardy Doněcké lidové republiky". Kromě hlídkování se obžalovaný aktivně zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami bránícími svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, uvádí obžaloba.

"To, že jsem byl v Donbasu, v Doněcku, to přece není teroristický akt. Já jsem tam byl jen proto, abych pomohl lidem," řekl dnes prostřednictvím tlumočníka Fadějev. Na Ukrajinu se podle svých slov vydal proto, že se moci v zemi ujali "fašisté", kteří svrhli dosavadní vládu. Na internetu také viděl videa, na nichž byla zachycena "zvěrstva", která se údajně v zemi odehrávala. Několikrát také zmínil ukrajinskou nacionalistickou organizaci Pravý sektor, která podle něj útočila na civilní obyvatelstvo. Fadějev ale odmítl, že by na Ukrajině chtěl bojovat s vládními jednotkami.

Bělorus uvedl, že se přímo do bojů proti nacionalistům nezapojil, účastnil se pomocných aktivit, jako bylo hlídkování. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel podle svých slov jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl prý také, že tzv. Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s Ukrajinskou ústavou. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.

Z terorismu byl kvůli účasti v bojích na Ukrajině v minulosti obžalován český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách. Uložily mu dvouletou podmínku a odňaly mu vojenskou hodnost. Eštu u soudu v minulosti uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. Fadějev, který se s bývalým vojákem zná, dnes řekl, že mu s cestou na Ukrajinu pomohl, v Doněcku se s ním i setkal. Podle Fadějeva měl Eštu v rámci jednotek podobnou úlohu jako on, zapojil se do pomocných prací. Eštua dnes soud předvolal jako svědka, odmítl ale vypovídat.

Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné Ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14.000 obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama