Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se protestovalo

Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v prezidentských volbách. Ráno před budovou čekalo zhruba 200 lidí. Fronta postupovala velmi pomalu, protože v ambasádě byla pouze jedna volební místnost a hlasování komplikovala zpřísněná bezpečnostní opatření, kdy nebylo možné vnášet dovnitř žádná elektronická zařízení. Několik desítek lidí pak večer kvůli volbám demonstrovalo na pražském Václavském náměstí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů. V zemi dnes přestal fungovat internet a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily.

Demonstranti večer na Václavském náměstí uvedli, že chtějí vyjádřit solidaritu s těmi, kdo při volbách trvali na uplatnění svých zákonných občanských a politických práv. Několik projíždějících řidičů aut a motocyklů na účastníky akce troubilo, aby jim vyjádřili podporu.

Běloruští občané v Česku mohli hlasovat v předběžném termínu od úterý do soboty, krajanské sdružení Bělorusové v ČR je však od toho odrazovalo, protože podle něj bývají předběžně odevzdané hlasy nejčastěji předmětem manipulace. Kryścina Šyjanoková z organizace Bělorusové v ČR řekla ČTK, že možnost hlasování předem využilo 198 lidí.

Dnes byla ambasáda pro hlasování otevřena od 08:00 do 20:00. Už hodinu po otevření hlasovacích místností se ale vytvořila před velvyslanectvím dlouhá fronta, která postupovala velmi pomalu. Šyjanoková dopoledne odhadla, že se vzhledem k rychlosti hlasování dá očekávat, že volit stihne během dneška jen málo přes 200 lidí. Voliči přesto zůstávali v klidu, mnozí si vytvářeli improvizované vějíře z kartonu, kterými se snažili ochlazovat.

Ambasáda kvůli koronaviru zavedla zpřísněná hygienická opatření, kvůli nimž je vstup do budovy možný jen v rouškách a s rukavicemi, voliči také musí mít vlastní psací potřeby pro úpravu hlasovacích lístků. Zároveň platí zákaz vnášení jakýchkoli elektronických zařízení do budovy, důvody tohoto opatření velvyslanectví nezveřejnilo. Podle Šyjanokové je ale jeho cílem znemožnit kontrolu výsledků hlasování pomocí elektronické platformy Golos, kterou vytvořila opozice kvůli obavě z falšování voleb.

Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů vyhrál Alexandr Lukašenko. Podle oficiálního státního průzkumu provedeného mezi voliči získal 79,7 procenta hlasů, informovala státní agentura Belta. Z takzvaných exit pollů rovněž vyplynulo, že opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 6,8 procenta hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 14:23 Aktualizováno Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z…

Začal soud v kauze Stoka. Švachulu přivedla eskorta v poutech, vinu popřel

21.09.2020 10:47 Aktualizováno Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v kauze Stoka, jde o případ údajné korupce na…

Vyšší tresty v době nouzového stavu jsou přiměřené, říká šéf Nejvyššího…

21.09.2020 09:51 Přísnější tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu odpovídají podle předsedy Nejvyššího…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama