Bezdomovci by neměli být trestáni za porušení zákazu vycházení

Lidé bez domova by neměli být trestáni za to, když budou v době nočního zákazu vycházení na ulici. Vyplývá to z vyjádření ministerstva vnitra, o kterém ČTK informovala Armáda spásy (AS). Nařízení vlády o zákazu pohybu výjimku pro bezdomovce neobsahuje, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Radka Šubrta by však bylo jejich trestání za nesplnění zjevně nemožné povinnosti nejenom neúčelné, ale také nepřiměřené. Podrobnosti o stanovisku vnitra ČTK zjišťuje.

Bezdomovci
doporučujeme

"Při zjištěné přítomnosti osoby bez domova na veřejně přístupných místech, zejména v době trvání zákazu či omezení volného pohybu osob (například noční veřejný dopravní prostředek, nádraží, náměstí a podobně) by měl být aplikován sociální a nikoli represivní přístup," uvedl podle AS mimo jiné Šubrt. Policisté by tak měli bezdomovce informovat o možnostech ubytování a doporučit mu přespání v těchto objektech.

Šubrt ale upozorňuje, že pobyt bezdomovce například v azylovém zařízení nelze žádným způsobem vynucovat. "Odbor bezpečnostní politiky v těchto případech doporučuje využívat spolupráce s fyzickými a právnickými osobami vykonávajícími činnosti v oblasti pomoci a podpory osobám v nepříznivé situaci. Půjde zejména o sociální pracovníky dané obce či poskytovatele sociálních služeb," doplnil Šubrt. Vyjádření odboru bylo podle AS zasláno státní i městské policii.

Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy žije v Česku několik desítek tisíc lidí bez domova. Proto se s žádostí o stanovisko obrátil na ministerstvo vnitra a ministerstvo práce a sociálních věcí. "Obával jsem se toho, aby ve snaze uplatňovat v praxi nové nařízení vlády nebyli nově stíháni či sankcionováni lidé, kteří jsou již tak životem těžce zkoušeni, lidé, kteří dnes žijí na okraji společnosti," uvedl Krupa.

Krupa upozornil, že se vzhledem k počasí a i aktuální situaci začínají ubytovací kapacity AS plnit. "Kapacita v našich noclehárnách bohužel není nekonečná. Je potřeba, aby pomoc nabídla města, která jako jediná mají k dispozici volné objekty," dodal Krupa.

Od 21:00 do 05:00 jsou podle vládního opatření platného od středy 28. října do konce nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru povoleny jen cesty za prací, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku nebo venčení psa do půl kilometru od bydliště. Lidé musejí případně prokázat, proč z domova vyrazili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama