Požární pravidla se u panelových domů liší. Čtyři faktory jsou rozhodující

Požár panelového domu v Bohumíně šokoval veřejnost a znovu otevřel téma protipožárních opatření a jiných bezpečnostních pravidel, která se mohou u jednotlivých objektů lišit v závislosti na tom, kdy byly postaveny. Pravidla totiž nejsou retroaktivní a ke striktnějším opatřením se sahá až po případné rekonstrukci.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V souvislosti s bezpečností domů je nutné brát v potaz čtyři oblasti - volná příjezdová cesta a prostor pro hasiče, správné vstupní dveře, volná úniková cesta a funkčnost technologií a vybavení.

V případě vchodových dveří hraje významnou roli takzvaná objektová bezpečnost, tedy zamezení neoprávněnému vstupu. Ani ta by ale neměla být překážkou bezpečného úniku, když hoří. Cesta k nim by měla být bez jakýchkoli překážek a v ideálním případě by měla být i značená. Informovala o tom ČT24.

Technická a požárně bezpečnostní zařízení instalovaná v budově musejí být podrobená pravidelné revizi a udržována v provozuschopném stavu. Zároveň je ale třeba nepodceňovat další faktor, a to jak se v kritické chvíli začnou chovat lidé. Jakmile totiž v místnosti vypukne požár s tendencí se šířit, zbývá pouhých několik minut na jeho uhašení.

Nacházíme-li se přímo v bytě, v němž hoří, měli bychom se podle doporučení hasičů pokusit oheň uhasit, cítíme-li se na to. V případě neúspěchu je pak důležité rychle upozornit ostatní, odejít pryč a zavřít za sebou, aby se požár nešířil dál do domu.

Hoří-li ale na chodbě, a tudíž není možné odejít ven, je zapotřebí utěsnit dveře, aby se do bytu nedostal kouř. V bytě si pak zakrýt obličej, a to ideálně mokrou látkou, a držet se u země, kde je nejnižší teplota.

Když začne hořet v místnosti vysoké 280 centimentrů, může se teplota vzduchu u stropu vyšplhat na až 800 stupňů Celsia. V případě podlahy může být tato hodnota na úrovni 200 °C.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další dezinformace vyvrácena. Jak to je s lidmi, kteří mají být nakažení,…

25.09.2020 12:15 Sociálními sítěmi se stále více šíří zpráva, která tvrdí, že někdo ze známých byl poslán na test,…

Petr Čtvrtníček onemocněl covidem-19, údajně leží na JIP v nemocnici

25.09.2020 09:49 Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani známým osobnostem. Herec a humorista Petr Čtvrtníček musel být…

Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

25.09.2020 09:46 Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama