Boháč z kauzy sportovních dotací odmítá vinu: Všem jsem měl stejným metrem

Vinu v kauze sportovních dotací u soudu popřel i dlouholetý generální sekretář České unie sportu (ČUS) Jan Boháč. Obžaloba mu vyčítá, že v souladu s přáním šéfa ČUS Miroslava Jansty zařídil jakožto člen expertní komise ministerstva školství zvýšení dotací pro unii, ačkoliv byl ve střetu zájmů. Boháč řekl, že všem žadatelům měřil stejným metrem a že se pouze snažil napravit pochybení ministerských úředníků. Vypovídat dnes krátce začal i Jansta, vinu rovněž odmítl.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Obžalobě doteď nerozumím. Jsem přesvědčený, že veškeré mé konání bylo činěné s cílem napravit věci, se kterými jsem se neztotožnil jako expert. Mým cílem bylo dosáhnout stavu, aby všichni příjemci (dotací) mohli fungovat," uvedl bývalý olympijský reprezentant v rychlostní kanoistice Boháč.

"Obžalobu cítím jako velkou urážku mé dosavadní činnosti," přidal se Jansta, jenž v závěru dnešního jednacího dne rekapituloval svou činnost v oblasti sportu a zdůraznil, že nikdy nebyl profesionální funkcionář, který by bral odměny nebo provize. Jeho prioritou podle něj od počátku bylo dostat do českého sportu více peněz. "Boje o peníze byly, jsou a budou. Doufám, že ze strany (Národní sportovní) agentury dojde k jasnému nastavení dotací, které není tak složité rozdělit," řekl. Jeho výpověď bude pokračovat od pátečního rána.

Státní zástupce tvrdí, že Boháče dosadil do ministerské expertní komise Jansta přes další obžalovanou, někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou. "Paní Kratochvílovou prakticky vůbec neznám, pracovně jsme si vyměnili jen tři, čtyři maily," řekl k tomu Boháč. Soudu sdělil, že o účast v komisi byl požádán v lednu 2017, ale neví přesně, kým z ministerstva.

S podklady a výpočty, které komisi předložila administrátorka dotačního programu, Boháč nesouhlasil. "Řekla mi, že to nikdy nedělala, že dělala údržbu a provoz a že to nějak nastřelila s tím, že si to tady doděláme," prohlásil sekretář.

Obžaloba ale věří, že Boháč metodiku záměrně upravil na základě Janstových pokynů, aby dosáhl toho, že komise pro ČUS schválí 60 milionů korun namísto původních 48,5 milionu. Podle státního zástupce tím poškodil další žadatele, konkrétně Český olympijský výbor (ČOV) a Českou obec sokolskou. "Nemohli jsme poškodit ČOV. Snažili jsme se, aby vše bylo naprosto regulérní, bezproblémové. Vůbec mi nejde na rozum, že nebylo pochopeno, že jde o pomáhání Českému olympijskému výboru, nikoliv o pomáhání ČUS," konstatoval obžalovaný.

Boháč připustil, že to, že ohledně ČUS v komisi hlasoval a nenahlásil střet zájmů, mu "ulítlo, ale ne tolik". Argumentoval statutem komise, podle nějž má člen, který je ve střetu zájmů, poradní hlas. "To tam asi nebylo, já jsem nezapisoval," odvětil na dotaz soudkyně, zda se tato skutečnost objevila v zápisu.

Vedle Boháče, Jansty, ČUS a Kratochvílové čelí obžalobě i Fotbalová asociace ČR a její někdejší šéf Miroslav Pelta a také bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všichni vinu odmítají. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy