Bral milionové úplatky? Soud projednává novou obžalobu v kauze lobbisty Dědice

Krajský soud v Ostravě začal dnes projednávat novou obžalobu spojenou s lobbistou Martinem Dědicem. Obžaloba, kterou soud sloučil s předchozími, souvisí například s přijímáním úplatků při modernizaci ostravských tramvají. Za zajištění zakázky pro společnost Pragoimex ve výši 300 milionů korun inkasoval Dědic podle obžaloby dva miliony korun. Dalších deset milionů korun měl slíbených, ale vyplaceny už nebyly. Dědic to odmítá.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

"Nevím, kam na to pan státní zástupce chodí," řekl po přednesení obžaloby novinářům. Kromě Dědice obžalobě čelí i další čtyři lidé a dvě firmy. Kromě úplatku za nákup tramvají obžaloba podle státního zástupce Víta Koupila souvisí s tím, že obžalovaní do účetních nákladů svých firem podle kriminalistů dávali výdaje spojené právě s vydanými s úplatky.

Koupil uvedl, že lobbista Martin Dědic v letech 2008 až 2014 využíval své vazby na vrcholné ostravské politiky. Získával od nich potřebné informace o připravovaných veřejných zakázkách. Díky těmto vazbám pak získal i vliv na chod například Dopravního podniku Ostrava. Toho využil i při jednání s představiteli společnosti Pragoimex.

"Dědic se dohodl s předsedou představenstva Pragoimex, že firmě zajistí zadání zakázky na modernizaci 14 tramvají v hodnotě 300 milionů korun. Také se dohodli, že firma zaplatí úplatek ve výši čtyř procent z hodnoty zakázky," uvedl Koupil v obžalobě. Částku vyplacenou jako úplatek pak firma chtěla vykázat jako náklady na reklamu. Celkem měl takto Dědic získat 12 milionů korun. Vyplaceny ale byly jen dva miliony korun. Firma si pak náklady spojené s tímto úplatkem dala do nákladů. A právě s tím souvisí druhá část nově přednesené obžaloby. Obžalovaní tak způsobili státu škodu kolem 8,5 milionu korun.

Další firma Martek Medical (dnes Perfect Distribution) údajně zase vyplacené úplatky v nákladech uplatňovala jako částky vyplacené Dědicovi za poradenskou činnost. Šlo o více než milion korun. Obžalovaný bývalý předseda představenstva Roman Gavanda s verzí státního zástupce nesouhlasí. "Začali jsme kriminálkou, pak to byl politický thriller a skončili jsme ve světe sci-fi," řekl k přednesené obžalobě.

Policie se Dědicovou činností zabývá od roku 2014, kdy jej obvinila. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby Dědic manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat.

Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích asi 30 milionů korun. Dědic již dříve u soudu označil obžalobu za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení považuje za zmanipulované a nezákonné. Později přibyla druhá obžaloba v souvislosti s daňovými úniky.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni soudí muže (27) obžalovaného z pokusu o vraždu, bodl do hrudníku…

17.09.2019 10:57 Z pokusu o vraždu a z nebezpečného vyhrožování se dnes začal u Krajského soudu v Plzni zpovídat…

Vltava táhne: Loňskou sezónu přilákala téměř 6 milionů rekreantů

17.09.2019 10:30 Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna…

Na pile ve Štokách hořelo, oheň způsobil škodu za víc než milion

17.09.2019 10:24 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly dnes ráno požár haly pily ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Příčinou…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 10:21 Za vraždu dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes současně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama