Bral milionové úplatky? Soud projednává novou obžalobu v kauze lobbisty Dědice

Krajský soud v Ostravě začal dnes projednávat novou obžalobu spojenou s lobbistou Martinem Dědicem. Obžaloba, kterou soud sloučil s předchozími, souvisí například s přijímáním úplatků při modernizaci ostravských tramvají. Za zajištění zakázky pro společnost Pragoimex ve výši 300 milionů korun inkasoval Dědic podle obžaloby dva miliony korun. Dalších deset milionů korun měl slíbených, ale vyplaceny už nebyly. Dědic to odmítá.

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

"Nevím, kam na to pan státní zástupce chodí," řekl po přednesení obžaloby novinářům. Kromě Dědice obžalobě čelí i další čtyři lidé a dvě firmy. Kromě úplatku za nákup tramvají obžaloba podle státního zástupce Víta Koupila souvisí s tím, že obžalovaní do účetních nákladů svých firem podle kriminalistů dávali výdaje spojené právě s vydanými s úplatky.

Koupil uvedl, že lobbista Martin Dědic v letech 2008 až 2014 využíval své vazby na vrcholné ostravské politiky. Získával od nich potřebné informace o připravovaných veřejných zakázkách. Díky těmto vazbám pak získal i vliv na chod například Dopravního podniku Ostrava. Toho využil i při jednání s představiteli společnosti Pragoimex.

"Dědic se dohodl s předsedou představenstva Pragoimex, že firmě zajistí zadání zakázky na modernizaci 14 tramvají v hodnotě 300 milionů korun. Také se dohodli, že firma zaplatí úplatek ve výši čtyř procent z hodnoty zakázky," uvedl Koupil v obžalobě. Částku vyplacenou jako úplatek pak firma chtěla vykázat jako náklady na reklamu. Celkem měl takto Dědic získat 12 milionů korun. Vyplaceny ale byly jen dva miliony korun. Firma si pak náklady spojené s tímto úplatkem dala do nákladů. A právě s tím souvisí druhá část nově přednesené obžaloby. Obžalovaní tak způsobili státu škodu kolem 8,5 milionu korun.

Další firma Martek Medical (dnes Perfect Distribution) údajně zase vyplacené úplatky v nákladech uplatňovala jako částky vyplacené Dědicovi za poradenskou činnost. Šlo o více než milion korun. Obžalovaný bývalý předseda představenstva Roman Gavanda s verzí státního zástupce nesouhlasí. "Začali jsme kriminálkou, pak to byl politický thriller a skončili jsme ve světe sci-fi," řekl k přednesené obžalobě.

Policie se Dědicovou činností zabývá od roku 2014, kdy jej obvinila. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby Dědic manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat.

Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích asi 30 milionů korun. Dědic již dříve u soudu označil obžalobu za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení považuje za zmanipulované a nezákonné. Později přibyla druhá obžaloba v souvislosti s daňovými úniky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama