Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Václava Novotného, který je viněn ze šikany dvou signatářek Charty 77. Podle státního zástupce se podílel na odebrání invalidního důchodu obou žen, mělo jít o součást akce StB s krycím názvem Prevence. Novotný vinu odmítá. Verdikt není pravomocný, žalobce si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Novotný čelí obžalobě z toho, že v roce 1978 zařídil, aby dvě chartistky - bývalá televizní redaktorka Otta Bednářová a manželka novináře Karla Kyncla Jiřina Kynclová - přišly o invalidní důchod. Podle soudu se ale neprokázalo, že by Novotný rozhodnutí o invalidních důchodech nějak ovlivnil.

"To, že pracoval jako příslušník StB, nesvědčí o tom, že se měl dopustit jednání, které je mu kladeno za vinu. O tomto jednání nebyl předložen žádný důkaz," uvedla předsedkyně trestního senátu.

Akce Prevence postihla stovky odpůrců komunistického režimu v Praze a Středočeském kraji. Spočívala ve znemožnění nebo ztížení jejich profesního a společenského uplatnění různými opatřeními, jako bylo například odnímání invalidních důchodů, řidičských průkazů nebo odpojování telefonních linek.

Státní zástupce pro Novotného navrhoval symbolický trest, tříletou podmínku s pětiletým odkladem. Podle něj Novotného vinu prokazují zejména listinné důkazy. Obhájce naopak žádal zproštění obžaloby. "Já mohu jenom říci, že jsem na nikoho nepůsobil, nikoho jsem nepřesvědčoval," řekl Novotný ve své závěrečné řeči.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Bertramka nadále láká lidi, za Gotta zapalují další svíčky

16.10.2019 18:09 U domu zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce za poslední den přibylo několik svíček a…

Česko už nechce být zemí s levnou prací, píše prestižní deník

16.10.2019 17:55 Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama