Celý vzdělaný svět si Havla cení víc, než je u nás bohužel zvykem, říká pro EZ potomek slavného historika

Výzva serveru EuroZprávy.cz, aby byla na pražské letiště umístěna socha Václava Havla, se setkala s nemalým ohlasem. Mimo jiné zaujala Václava Macháčka-Riegera, praprapravnuka Františka Palackého. „Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Citát F. Palackého

V pátek 18. prosince 2020 server EuroZprávy.cz jako první přišel s informací, že vzniká iniciativa za umístění sochy Václava Havla na pražské letiště. Projekt zaujal praprapravnuka slavného historika z doby tzv. českého národního obrození.

„V chaotické době posledních dekád se čím dál víc vytrácí v naší společnosti elementární atributy, které drží společnost pohromadě a činí ji přijatelnou či dokonce perspektivní. Myslím tím především zcela obyčejnou slušnost, úctu k hodnotám a vzdělání. Tyto věci jsou ve veřejném prostoru zcela mimo zájem. Kolik jsme měli takových osobností jakou byl Václav Havel? Svým způsobem i v dějinném srovnání lze říci, že to byla osobnost svým specifickým významem naprosto jedinečná, vlastně v mnoha ohledech nemající srovnání, Řekl bych, že je to v podstatě povinnost osvícené části naší zdeformované společnosti přihlásit se k odkazu Václava Havla a nenechat ho zkorodovat v oslepující záři konzumní doby temna“ uvedl pro EuroZprávy.cz Václav Macháček-Rieger z nedávno zrekonstruovaného zámku v Malči u Chotěboře.

img-responsive

Zámek v Malči u Chotěboře | foto: Václav Macháček-Rieger

Autorem busty Václava Havla je Jan Padyšák. „Snahu o umístění zjevně zdařilé busty Václava Havla je nutno ocenit a podpořit. Zcela logicky navazuje na předchozí šťastný akt pojmenování pražského letiště. Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ komentuje Václav Macháček-Rieger.

Zároveň se vyjádřil k současné politické kultuře v Česku. „Marazmus a neduhy polistopadového vývoje byly ovlivněny tolika složitými vlivy, že je to na celé knihy a v žádném případě nelze zklamáním z vývoje umenšovat Havlovy zásluhy a spíš nedoceněný význam. Dohady o nepolitické politice a podobně jsou zhola zbytečné. Politické strany mají nebo by měly mít těžký úkol vyselektovat a získat po všech stránkách lépe vybavené zástupce a snažit se představit voličům opravdovou elitu, a ne terče oprávněného posměchu. Pro začátek by se měli soustředit na obnovu slušnosti a to i na nejvyšších místech. Často už se to nedá vydržet, a to nemluvím, co je to za vzory. Politika je složitý, speciální a náročný obor a potřebuje náležitou péči. Skutečně ji nemůže dělat každý, dokonce nesmí. Proč se asi v jiných oborech dělají náročné zkoušky, testy, studia, dokonce mnohaletá a jak to, že připustíme, aby tak náročný a veledůležitý obor provozovali nezodpovědně nevzdělaní, ba dokonce i nemorální lidé. Je to především ve vzdělání, kultivaci chování, vrácení důstojnosti a morálky. To slovo už také není populární, ba zní bohužel posměšně,“ sdělil pro EuroZprávy.cz praprapravnuk Františka Palackého.

„Kam asi dospěje naše společnost se současnými vzory ? Možná se Havel na vše dívá a jeho úsměv bude spíš sarkastický. Mysleme proto i na něj a také na blížící se podzimní parlamentní volby,“ uzavírá Václav Macháček-Rieger.

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Související:

Právě se děje

reklama