Celý vzdělaný svět si Havla cení víc, než je u nás bohužel zvykem, říká pro EZ potomek slavného historika

Výzva serveru EuroZprávy.cz, aby byla na pražské letiště umístěna socha Václava Havla, se setkala s nemalým ohlasem. Mimo jiné zaujala Václava Macháčka-Riegera, praprapravnuka Františka Palackého. „Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Citát F. Palackého
doporučujeme

V pátek 18. prosince 2020 server EuroZprávy.cz jako první přišel s informací, že vzniká iniciativa za umístění sochy Václava Havla na pražské letiště. Projekt zaujal praprapravnuka slavného historika z doby tzv. českého národního obrození.

„V chaotické době posledních dekád se čím dál víc vytrácí v naší společnosti elementární atributy, které drží společnost pohromadě a činí ji přijatelnou či dokonce perspektivní. Myslím tím především zcela obyčejnou slušnost, úctu k hodnotám a vzdělání. Tyto věci jsou ve veřejném prostoru zcela mimo zájem. Kolik jsme měli takových osobností jakou byl Václav Havel? Svým způsobem i v dějinném srovnání lze říci, že to byla osobnost svým specifickým významem naprosto jedinečná, vlastně v mnoha ohledech nemající srovnání, Řekl bych, že je to v podstatě povinnost osvícené části naší zdeformované společnosti přihlásit se k odkazu Václava Havla a nenechat ho zkorodovat v oslepující záři konzumní doby temna“ uvedl pro EuroZprávy.cz Václav Macháček-Rieger z nedávno zrekonstruovaného zámku v Malči u Chotěboře.

img-responsive

Zámek v Malči u Chotěboře | foto: Václav Macháček-Rieger

Autorem busty Václava Havla je Jan Padyšák. „Snahu o umístění zjevně zdařilé busty Václava Havla je nutno ocenit a podpořit. Zcela logicky navazuje na předchozí šťastný akt pojmenování pražského letiště. Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ komentuje Václav Macháček-Rieger.

Zároveň se vyjádřil k současné politické kultuře v Česku. „Marazmus a neduhy polistopadového vývoje byly ovlivněny tolika složitými vlivy, že je to na celé knihy a v žádném případě nelze zklamáním z vývoje umenšovat Havlovy zásluhy a spíš nedoceněný význam. Dohady o nepolitické politice a podobně jsou zhola zbytečné. Politické strany mají nebo by měly mít těžký úkol vyselektovat a získat po všech stránkách lépe vybavené zástupce a snažit se představit voličům opravdovou elitu, a ne terče oprávněného posměchu. Pro začátek by se měli soustředit na obnovu slušnosti a to i na nejvyšších místech. Často už se to nedá vydržet, a to nemluvím, co je to za vzory. Politika je složitý, speciální a náročný obor a potřebuje náležitou péči. Skutečně ji nemůže dělat každý, dokonce nesmí. Proč se asi v jiných oborech dělají náročné zkoušky, testy, studia, dokonce mnohaletá a jak to, že připustíme, aby tak náročný a veledůležitý obor provozovali nezodpovědně nevzdělaní, ba dokonce i nemorální lidé. Je to především ve vzdělání, kultivaci chování, vrácení důstojnosti a morálky. To slovo už také není populární, ba zní bohužel posměšně,“ sdělil pro EuroZprávy.cz praprapravnuk Františka Palackého.

„Kam asi dospěje naše společnost se současnými vzory ? Možná se Havel na vše dívá a jeho úsměv bude spíš sarkastický. Mysleme proto i na něj a také na blížící se podzimní parlamentní volby,“ uzavírá Václav Macháček-Rieger.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama