Češi jsou oproti loňsku skeptičtější k budoucnosti EU, ukázal průzkum CVVM

Češi jsou proti loňsku skeptičtější k budoucnosti Evropské unie. Důvěru má projekt sjednocené Evropy u 41 procent lidí, nevěří v něj naopak 47 procent. Zároveň ale ubylo odpůrců přijetí eura v ČR a zvýšil se podíl příznivců tohoto kroku. Proti vstupu ČR do eurozóny jsou ovšem stále více než dvě třetiny dotázaných.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ukázal to červencový průzkum, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Autoři výzkumu poukázali na to, že od roku 2012 do loňského výzkumu důvěra české veřejnosti k EU postupně vzrostla o 11 procentních bodů na 46 procent. Loni tak už převažovala nad nedůvěrou, kterou v červnu 2019 vyjádřilo 43 procent lidí. Letos se trend obrátil, výsledky jsou tak srovnatelné se situací z let 2017 a 2018. "Až další výzkumy ukážou, zda jde o nový nastupující trend či jednorázový výkyv," uvedlo CVVM.

Skeptičtější k budoucnosti EU jsou muži než ženy, dále lidé nad 45 let, s nižším vzděláním a životní úrovní, důchodci a příznivci levicových stran, SPD a Trikolóry. Významně vyšší důvěru k projektu sjednocené Evropy projevují naopak voliči ODS, STAN, Pirátů a TOP 09, poukázali autoři průzkumu.

V otázce přijetí eura pro ČR nadále převažují odpůrci, proti loňsku jich ale ubylo o šest procentních bodů na 69 procent.

Zároveň se zvýšil podíl příznivců nahrazení koruny evropskou měnou z 20 na 24 procent. Negativní postoj k euru poprvé výrazněji převážil v roce 2010, před tím byl vyšší souhlas nebo byly oba podíly zhruba vyrovnané. "Od roku 2011 se nesouhlas se zavedením eura pohybuje okolo úrovně tří čtvrtin se třemi dílčími poklesy na úroveň těsně pod 70 procent," uvedlo CVVM.

Úroveň integrace EU by podle 49 procent dotázaných měla do budoucna zůstat na nynější úrovni. Pro oslabení se vyjádřilo 23 procent a posilovat by měla integrace podle 17 procent.

V otázce míry zapojení ČR do EU je 46 procent lidí pro zachování současného stavu. "Názory ve prospěch posílení či oslabení jsou vyrovnané (23 procent shodně pro posílení i oslabení)," sdělili autoři průzkumu k otázce zapojení ČR do unijních struktur.

Průzkumu CVVM se mezi 18. a 29. červencem zúčastnilo 972 lidí ve věku od 15 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama