Češi o Istanbulské úmluvě tuší, čeho se týká ale neví

Povědomí Čechů o Istanbulské úmluvě proti násilí na ženách a domácímu násilí, která v Česku čeká na ratifikaci, stoupá, stále je však velmi malé. Čeho se úmluva týká, neví podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 68 procent občanů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

 Naopak správné povědomí, že se týká násilí, má 17 procent lidí. V porovnání s posledním průzkumem z loňského prosince je to o pět procentních bodů více.

Istanbulská úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům, k prevenci či k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

V Česku úmluva vyvolává emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci obětem i pachatelům. ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, má ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Sněmovna by se úmluvou mohla začít zabývat podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) v prvním čtvrtletí příštího roku. Předtím by její zpřesněný překlad měla ještě projednat vláda.

Že by měla Sněmovna úmluvu schválit, míní podle průzkumu CVVM téměř čtvrtina Čechů, opačný názor zastává 13 procent respondentů a 63 procent dotázaných neví. Pokud se však vyhodnotí pouze názor těch, kteří správně vědí, čeho se Istanbulská úmluva týká, tak naprostá většina dotázaných se domnívá, že by ji Parlament měl schválit. Naopak zhruba čtyři procenta zastávají opačný názor, zbývající přibližně desetina nedokázala odpovědět.

Průzkum se konal od 5. do 20. října a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akutní stres. Soud osvobodil muže, který zabil agresivního hosta v…

19.11.2019 15:52 Aktualizováno Olomoucký krajský soud dnes zprostil jednapadesátiletého Milana Sobotku obžaloby ze zabití hosta v…

Exploze na Českolipsku: Osm zraněných, dva těžce. Unikla kyselina sírová

19.11.2019 15:49 Aktualizováno Osm lidí dnes utrpělo zranění při nečekané chemické reakci při pracovní činnosti v provozovně…

Schizofrenik podřízl prarodičům krk. Ústav nestačí, půjde do detence,…

19.11.2019 14:50 Krajský soud v Plzni dnes poslal do zabezpečovací detence třicetiletého muže, který podle státního…

Posměch i urážky. České děti zažívají na internetu peklo

19.11.2019 12:15 S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama