Češi se bojí budoucnosti, část z nich je bez příjmů. Vláda na domácnosti zapomněla, tvrdí sociolog

Koronakrize Čechy vystrašila a donutila šetřit. Lidé se bojí, že ztratí práci, a proto méně utrácejí, tvrdí spoluautor studie Život během pandemie sociolog Daniel Prokop. Dodává také, že vláda zapomněla na domácnosti.

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle výsledků nové studie, které prezentoval Český rozhlas, je zřejmé, že zhruba třetina Čechů zažila nějakou redukci pracovního úvazku. U čtvrtiny trvá dodnes, zjistila agentura PAQ Research a iniciativa IDEA AntiCovid.

"Z posledních dvou šetření vidíme, že se situace ustálila. O práci zcela přišla čtyři procenta Čechů. Velké rozdíly jsou ale mezi zaměstnanci a živnostníky,“ míní sociolog.

Velká část lidí se podle něj během koronakrize potýkala se zkracováním úvazků či úbytkem jiných pracovních benefitů, ne všichni, kterým klesl příjem, ale skončili na úřadech práce.

To ale neznamená, že je to nejhorší za námi. Naopak, i v červenci, ale klidně až v září se tam teprve velká část těchto lidí může dostat, tvrdí expert.

Ekonomické propady do jisté míry pomohly zmírnit vládní kompenzace, zhruba 20 procent všech Čechů ale podle expertů zažilo určité omezení příjmů. 

"Co vláda nezastavila, je finanční propad lidí, kteří pracují na dohody nebo mají redukované mzdy bez ohledu na kurzarbeit, ošetřovné a podobně," dodal Prokop. 

Koronavirová pandemie ale podle něj bezprostředně nedostala lidi do kolen a masivní dopady na českou ekonomiku nepřišly. I přesto plánuje omezení výdajů na spotřební zboží nebo při nákupech jídla přibližně čtvrtina dotázaných.

Šestina domácností je podle něj i nadále finančně ohrožena, na konci března navíc zaznamenali velký výpadek příjmů živnostníci, lidé nastupovali na ošetřovné.

"Ustálilo se to na tom, že zhruba 17 procent domácností má propad příjmů na 70 procent a méně původního výdělku. Tento odhad odpovídá zjištěním bankovních dat," dodal Prokop.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klíšťová encefalitida se šíří na jihu Čech, hygienici zaznamenali už 50…

13.07.2020 10:47 Hygienici v Jihočeském kraji letos evidovali už 50 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 31 více…

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

13.07.2020 10:17 Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu…

Dezinformace jsou pro někoho zajímavější než pravda. Internet je pro stát…

13.07.2020 09:45 ROZHOVOR - Ačkoliv je internet líhní dezinformací a některé z nich mohou být velmi nebezpečné,…

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy