Češi se bojí koronaviru méně než na konci března, zjistil aktuální průzkum

Obavy Čechů z ohrožení novým koronavirem se během dubna snížily. Určitou míru ohrožení nákazou pociťuje 68 procent lidí, což je o 13 procentních bodů méně než na konci března, zjistil průzkum agentury Ipsos. Současně o 12 bodů na 55 procent ubylo těch, kteří mají v souvislosti se situací strach ze ztráty zaměstnání. Nicméně více než třetině domácností v dubnu klesly příjmy.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Přibylo lidí, kteří si myslí, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než půl roku. V polovině března o tom bylo přesvědčeni 15 procent, nyní 36 procent. Téměř polovina dotázaných uvedla, že má větší strach z ekonomických důsledků krize než ze zdravotních důsledků. Zhruba tři pětiny Čechů v této souvislosti soudí, že budou muset více šetřit a více přemýšlet nad většími výdaji.

Podle zjištění agentury se v porovnání s koncem března a po částečném rozvolňování opatření, která proti šíření koronaviru zavedla vláda, změnil i postoj lidí k pohybu na veřejnosti. Stanovená hygienická opatření ale vesměs dodržují.

Ven z domu nyní vychází v případě nutnosti 57 procent lidí, před měsícem doma zůstávalo přes 70 procent lidí. O pět bodů na 68 procent ubylo lidí, kteří se vyhýbají hojně navštěvovaným místům, a o osm bodů na 62 procent klesl i počet těch, kteří kvůli koronaviru omezili styk se známými. Čtyři pětiny Čechů ale dál nosí roušku a pravidelně si myje ruce, téměř tři pětiny používají dezinfekční prostředky. Ochranné rukavice nosí výrazně méně lidí, zhruba třetina.

Proti předchozím týdnům se zvětšil také zájem lidí o on-line nákupy. "V posledních 14 dnech využilo e-shop s donáškou domů 43 procent lidí, což je o deset procentních bodů více než před měsícem," uvedla agentura. Doplnila, že o deset bodů na 26 procent vzrostl rovněž zájem lidí o rozvoz jídla z restaurace.

Agentura provedla průzkum od 23. do 26. dubna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Předchozí průzkum ohledně názorů lidí při koronavirové epidemii uskutečnila mezi 27. až 29. březnem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Více Čechů pije v době pandemie pravidelně nadměrně alkohol

27.01.2021 09:34 Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera…

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Umělci a firmy se nevědomky staly součástí kampaně na testování. Stát od…

26.01.2021 10:39 Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama