Češi si během pandemie zvykli na online nákupy, ukázala analýza

Češi si za rok s pandemií koronaviru a vládními restrikcemi zvykli na on-line nákupy a internetové obchody využívají stabilně. Zatímco však s vyhlášením první uzávěry ekonomiky loni na jaře e-shopy evidovaly mezitýdenní skokový nárůst tržeb, na podzim už nebyl růst tak silný a v prosinci po uzávěře obchodů po Vánocích tržby e-shopů v mezitýdenním srovnání dokonce výrazně klesly.

Kamenné bchody jsou kvůli epidemii uzavřené.
doporučujeme

Důvodem byly silné vánoční nákupy v týdnu před uzavřením obchodů. Lidé již také nečekají na samotný začátek platnosti omezení a reagují už ve chvíli, kdy se o nich začne mluvit. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Shopsys, která největším prodejcům pomáhá digitalizovat prodeje. Statistiky má ČTK k dispozici.

V důsledku pandemie vláda nařídila uzavření většiny obchodů poprvé od loňského 14. března. Průměrný nárůst tržeb e-shopů činil tehdy ve srovnání s předchozím týdnem zhruba 50 procent. Při první uzávěře bylo možné podle obchodního a marketingového ředitele Shopsys Matěje Kapošváryho pozorovat největším zájem o krmivo pro domácí zvířata, zdravotnický materiál nebo elektroniku. "Tržby elektronických obchodů se zbytným sortimentem také rostly skokově, ale v porovnání s nezbytným zbožím rostly asi o polovinu pomaleji," uvedl.

Další zákaz maloobchodního prodeje v souvislosti s druhou vlnou koronaviru nastal od 22. října. Tržby e-shopů vzrostly mezitýdenně o 36 procent. Poslední uzavření obchodů, které stále trvá, začalo po Vánocích. Tržby internetových obchodů však tehdy ve srovnání s předchozím týdnem, kdy obchody byly ještě otevřené, spadly o 50 procent. Tato data ale nejsou podle Shopsys zcela vypovídající. V týdnu před uzavřením totiž lidé ještě dělali poslední vánoční nákupy a v týdnu, na který připadla uzávěra, Češi obvykle na internetu příliš nenakupují, dodala firma.

Z výše uvedených dat lze podle Kapošváryho usuzovat, že případný další přesun spotřeby na internet bude spíše kontinuální než skokový. "Zároveň ale neočekáváme, že při rozvolnění a otevření obchodů bude on-line segment slábnout," dodal.

Češi v internetových obchodech v loňském roce podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz utratili 196 miliard korun, meziročně o 26,5 procenta více. Podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky letos obraty on-line obchodů překonají hranici 200 miliard korun.

Zákaz maloobchodního prodeje vláda vyhlásila nejprve 14. března. Menší prodejny mohly znovu otevřít 27. dubna, obchodní centra obnovila provoz 11. května. Další uzávěra trvala od 22. října do 2. prosince. Většina obchodů už znovu nemohla otevřít po Vánocích. Momentálně fungují jen potraviny, lékárny, drogerie, optiky, trafiky nebo květinářství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled: Co vše se od pondělí změní a co znamená konec nouzového…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno O půlnoci na 12. dubna skončí nouzový stav. Neznamená to však automaticky zrušení všech restrikcí…

Požár bytu v Praze: 14 zraněných včetně mnoha dětí. Aktivován traumaplán

11.04.2021 19:55 Aktualizováno Po požáru bytu v domě v Černokostelecké ulici v Praze 10 bylo zraněno 14 lidí, z toho šest dětí ve…

Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Severovýchod Chebska zasáhlo dnes dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval…

V Česku se za 14 dní sečetla on-line už téměř polovina lidí

10.04.2021 13:06 Za 14 dní od začátku sčítání obyvatel, domů a bytů v Česku obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama