Češi už dali na pomoc kvůli koronaviru miliony, crowdfunding se stal hitem

Desítky milionů korun dali Češi na crowdfundingové projekty pomoci kvůli šíření koronaviru. Financují tak výrobu plicních ventilátorů či roušek, mohou i podpořit živnostníky zasažené opatřeními vlády, která preventivně uzavřela část obchodů a provozoven. Vyplývá to z informací crowdfundingových serverů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Takzvaný crowdfunding slouží k financování projektů nebo třeba nákupů prostřednictvím menších příspěvků veřejnosti vesměs na online portálech.

Třeba na výrobu a dodávku 500 plicních ventilátorů pro nemocnice dalo na portálu Donio zhruba 7500 lidí přes 14 milionů korun. Cílové částky projektu, která činila deset milionů, dárci dosáhli v řádu hodin. S iniciativou výroby ventilátorů CoroVent přišly technologické firmy sdružené ve skupině COVID19CZ a výrobu bude mít na starosti třebíčská firma Dawell CZ.

"Ventilátory na trhu nejsou. Chceme předejít stavu, kdy lékaři budou muset rozhodovat, jakého pacienta připojit na ventilaci a jakého nechat zemřít," uvedl již dříve Vojta Roček z firmy WorkDay, který projekt CoroVent vede.

Přes Donio už také podle tiskové zprávy portálu darovaly tisíce lidí přes šest milionů korun na výrobu a bezplatnou distribuci masek zdravotníkům. Za tímto projektem také stojí platforma COVID19CZ, která už takto podle Donia dodala do desítek zdravotnických zařízení skoro 3000 celoobličejových masek. Na projektech masek i ventilátoru firmy spolupracují s Českým vysokým učením technickým (ČVUT). Na Doniu také lidé vybrali zatím tři miliony korun na nákup energetických balíčků pro zdravotníky.

Lidé také mohou na některých crowdfundingových portálech podpořit živnostníky, kteří v březnu často přišli o veškeré příjmy po vládních omezeních a zákazech kvůli koronaviru. Třeba portál HitHit spustil kampaň Antivir, která má pomoci podnikatelům v turistickém ruchu, majitelům restaurací a kaváren, kadeřníkům nebo lidem, které živí kultura, sport či wellness. Minimální cílová částka, kterou musejí sehnat, je 5000 korun. Živnostníci mohou podle portálu požádat své zákazníky - minulé, současné i budoucí, aby si předplatili jejich služby, výrobky či speciální zážitky. S Podobný program na podporu podnikatelů a firem má také portál Fundlift.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Veterináři odhalili 300 kg nevhodně převáženého masa a krevet

28.05.2020 08:38 Veterináři z Ústeckého kraje odhalili ve spolupráci s celníky poblíž Jirkova dodávku, ve které bylo…

Rus dostal za vraždu v Praze velmi tvrdý trest, patrně si ho nikdy neodpyká

27.05.2020 15:44 Za vraždu ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích z roku 2017 má jít Rus Ramil Alijev…

Soud zastavil stíhání rodičů chlapců, kteří utonuli v jezeře Lhota

27.05.2020 15:15 Mělnický soud dnes zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v…

Muž našel na Lounsku 52 min, granáty a další munici

27.05.2020 14:46 Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy