Češi v Británii se musí zaregistrovat, získají status usedlíka

Češi a Češky, kteří budou chtít žít v budoucnu v Británii, se tam musí zaregistrovat. Od britských úřadů pak mohou získat postavení usedlíka. Díky němu budou moci v zemi dál pracovat a studovat, využívat státní zdravotnictví a v případě potřeby dostat i dávky. Registraci bude možné provést do poloviny příštího roku. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo práce.

Brexit
doporučujeme

Spojené království dnes opouští Evropskou unii. Do konce letošního roku ale podle resortu práce v zaměstnávání a sociálním zabezpečení platí dosavadní unijní pravidla.

"Občané ČR, kteří budou chtít nadále žít ve Spojeném království po 30. červnu 2021, se musí zaregistrovat v ´EU Settlement Scheme´. V případě kladného vyřízení žádosti získají status usedlíka nebo předběžný status usedlíka," uvedlo ministerstvo. Registrovat se nemusí jen lidé, kteří mají v Británii neomezené povolení k pobytu.

Podrobné informace v češtině zveřejnila na webu britská vláda. Registrace už je otevřená. Postavení usedlíka podle posledních údajů britské vlády získalo zatím 33.000 českých přistěhovalců. Podle velvyslance ČR v Londýně Libora Sečky by to podle odhadů mohla být polovina české komunity.

Předběžné postavení usedlíka může mít ten, kdo ve Spojeném království žije méně než pět let. Platí to pro lidi, kteří se přistěhují do konce letošního roku. Status usedlíka naopak úřady přiznají tomu, kdo je v zemi přes pět let. Předběžní a stálí usedlíci mohou v Británii pracovat a studovat, využívat státní zdravotnictví, získat dávky a podpory a bez omezení cestovat do zahraničí. Do země mohou přivézt i své příbuzné.

K registraci je nutný občanský průkaz či pas a digitální fotografie obličeje. Doložit se musí také pobyt v zemi, a to třeba přes číslo národního pojištění (NIN). Další potřebné doklady si případně vyžádá britské ministerstvo vnitra.

Trvalí usedlíci budou moci opustit ostrovy až na pět let, o svůj status ale nepřijdou. Předběžní usedlíci budou moci odjet až na dva roky.

Potomci usedlíků, kteří se v Británii narodí, získají automaticky britské občanství. Ve Spojeném království narozené děti předběžných usedlíků budou mít stejný status jako jejich rodiče.

Pro Brity, kteří letos přijedou do Česka, platí do konce roku stejná pravidla jako pro lidi ze zemí EU. K pobytu, práci či studiu tak nepotřebují žádné povolení. Mohou mít veřejné zdravotní pojištění či získat dávky.

"V přechodném období (do konce letošního roku) by měla být sjednána smlouva o budoucím vztahu mezi EU a Spojeným královstvím. Bylo by vhodné, aby obsahovala také ustanovení upravující ochranu sociálních nároků osob, v budoucnu migrujících mezi Spojeným královstvím a zeměmi EU," uvedlo ministerstvo práce. Jeho tiskové oddělení podotklo, že zatím ale není jasné, jak bude případná smlouva vypadat a co bude obsahovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama