Česká obchodní inspekce odhalila tři případy neoprávněného omezení nákupu

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila tři případy tzv. geoblockingu, tedy situace, kdy obchod omezuje možnost nákupu podle země, ze které zákazník zboží či služby objednává. Byl to stejný počet jako v roce 2019, kdy začala platit příslušná novela zákona o ochraně spotřebitele.

Opatření obchodů kvůli koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

Neoprávněné zeměpisné blokování v rámci vnitřního trhu a další formy diskriminace založené na státní příslušnosti, bydlišti či místě usazení zákazníka odporují nařízení Evropské unie, uvedl dnes mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspekce loni provedla 14 kontrol zaměřených na geoblocking. Jedno ze tří zjištěných podezření na porušení zákona se týká blíže neurčené firmy, která podle inspekce uplatňovala odlišné všeobecné podmínky pro přístup ke zboží a službám. Další prodejce je podezřelý z porušení zákazu odlišných podmínek pro platební transakce a třetí případ se týkal přesměrování zákazníka bez jeho souhlasu na jinou mutaci e-shopu.

Kromě zákazu geoblockingu inspekce kontrolovala dodržování dalších právních předpisů o ochraně spotřebitele. Porušení zákona zjistili kontroloři rovněž ve třech případech. Ve dvou případech prodejce zákazníka řádně neinformovali o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace. V jednom případě prodávající neinformoval předepsaným způsobem o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na exreportérku Peterkovou míří další trestní oznámení. Měla si vymyslet…

14.04.2021 21:55 Aktualizováno Bývalá reportérka televize Nova Jana Peterková je na internetu známou osobou. Skrze sociální sítě…

Končí stálé kontroly na hranicích při vstupu z Česka do Německa

14.04.2021 15:33 Aktualizováno Německá policie sice zruší na hranicích s ČR stálé kontroly, ve vnitrozemí budou ale kontroly…

Cestovnímu ruchu by prospěl jasný plán rozvolnění, míní agentura

14.04.2021 12:20 Cestovnímu ruchu by podle státní agentury CzechTourism prospěl jasný plán rozvolňování, a tedy…

U Sněmovny demonstrovali kritici dostavby Dukovan, poslancům zaslali výzvu

14.04.2021 11:45 Asi 20 kritiků stavby plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany protestovalo dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama