Česko čekají netradiční oslavy příchodu nového roku

Českou republiku letos čekají netradiční oslavy konce starého a začátku nového roku. Lidé se při nich budou muset řídit přísnými protikoronavirovými opatřeními. Kvůli zákazu vycházení tak budou muset vynechat slavení v ulicích měst, sejít s přáteli se nemohou ani v uzavřených restauracích. Města také zrušila tradiční novoroční ohňostroje. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků.

Ilustrační foto
doporučujeme

Konec roku Česko zastihne v pátém, nejpřísnějším protiepidemickém stupni opatření. Mimo jiné znamená zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restaurací a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na twitteru ministerstva zdravotnictví upozornil na rostoucí počet nakažených a hospitalizovaných. "Prosím vás, buďte zodpovědní a omezte tradiční oslavy konce roku. Je to nepříjemné, ale zvládneme to. Jde o zdraví našich blízkých," uvedl.

Přijatá opatření se dotýkají i bohoslužeb, na které může přijít maximálně 15 lidí. Jejich pořadatelé se je proto často chystají živě přenášet na internetu. Týká se to i půlnoční mše, kterou bude ve Staré Boleslavi sloužit kardinál Dominik Duka. Zatímco na cesty na vánoční půlnoční mše platila výjimka, na Silvestra by věřící cestou na noční mši porušili zákaz vycházení.

Někteří lidé spojují oslavy přechodu na nový rok s odpalováním zábavní pyrotechniky. Letos jim situaci zkomplikuje zákaz vycházení, vedení Prahy také rozhodlo o omezení počtu míst, kde je možné petardy a světlice používat. Dít se tak nesmí třeba v centru města, v okolí domovů pro seniory, v přírodních parcích, v okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí. Policisté i hasiči na sociálních sítích varovali, aby lidé pyrotechniku neodpalovali z oken svých bytů a balkonů. Hrozí tak podle nich, že zapálí svůj byt nebo střechu sousedních budov.

Kvůli zákazu hromadných akcí také většina měst zrušila tradiční novoroční ohňostroj. Praha neuspořádá ani videomapping.

Na dodržování všech opatření budou letos dohlížet jen v metropoli stovky policistů, doplní je také 300 strážníků. Hasičů bude na Silvestra a na Nový rok sloužit v Praze přes 200. Posílit kontroly protikoronavirových opatření plánuje i třeba policie ve Zlínském kraji.

Německá policie zajistila 33 kg nelegální pyrotechniky z Česka

Téměř 33 kilogramů zábavní pyrotechniky zabavili němečtí policisté v úterý 61letému Němci při kontrole vozu nedaleko hranic s Českem. Dělbuchy nakoupil muž od "přátelského prodejce" na asijské tržnici v Česku, informoval dnes server Bayerischer Rundfunk (BR).

Zábavní pyrotechniku našli policisté ve voze, který zastavili kvůli kontrole na silnici mezi bavorským městem Selb a západočeskou Aší. Celkem vážily rachejtle 32,6 kilogramu.

Jednašedesátiletý řidič původem z Durynska policistům řekl, že nevěděl, že je dovoz dělbuchů z Česka do Německa zakázaný. "Přátelský" prodejce na asijské tržnici jej prý ujistil, že pyrotechniku přes hranici převézt může. Němec bude čelit stíhání kvůli porušení zákona o výbušninách.

Německo má ve srovnání s Českem mnohem přísnější právní úpravu zacházení se zábavní pyrotechnikou. Prověřená a povolená pyrotechnika musí být řádně označená, zejména číslem zkoušky provedené Spolkovým úřadem pro zkoumání materiálů (BAM). Tato označení u dělbuchů z Česka a Polska většinou chybí.

V Německu se běžně mohou petardy a rachejtle prodávat jen tři dny v roce - 29., 30. a 31. prosince. Kvůli pandemii covidu-19 je letos ale prodej zakázaný i během těchto dnů. Cílem je zabránit zraněním a uchránit tak nemocnice před zahlcením v době, kdy pečují o stále více pacientů s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se sešli lidé na protest proti zadržení Navalného a Putinovu režimu

23.01.2021 15:52 Aktualizováno Několik stovek lidí se dnes odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti…

Možnost vyrazit do restaurace chybí podle průzkumu dvěma třetinám Čechů

23.01.2021 09:36 Možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace podle aktuálního průzkumu společnosti Up Česká…

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Na Táborsku se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky v malochovu

22.01.2021 19:30 Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama