Česko dostatečně nepokročilo ve snižování rozdílu v platech mužů a žen

Česká republika nedodržuje při odměňování mužů a žen Evropskou sociální chartu. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) při Radě Evropy. Výbor dospěl k závěru, že Česko neučinilo dostatečný pokrok ve snižování rozdílu v platech mezi oběma pohlavími.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat, na nějž se výbor odvolává, činil v roce 2015 rozdíl v platech mužů a žen v České republice 22,5 procenta, v roce 2016 to bylo 21,5 procenta, v roce 2017 činil 21,1 procenta a v roce 2018 klesl na 20,1 procenta. Mzdový rozdíl tak zůstal v České republice po celé sledované období podstatně vyšší, než byl průměr 28 zemí Evropské unie v roce 2018. Činil tehdy 15 procent.

V uvedeném období se propast mezi výší platů obou pohlaví celkově snížila o 2,4 procenta a stále klesá, ovšem velmi pomalým tempem, podotkl Evropský výbor pro sociální práva. Povinnost České republiky dosáhnout výrazného pokroku ve snižování rozdílu mezi platy mužů a žen tedy nebyla podle výboru splněna.

Ženy v Česku vydělávají dlouhodobě v průměru o pětinu méně. Důvodem je hlavně to, že pracují v méně placených oborech a na nižších postech. Dopad na částku má i mateřství. Nižší výdělek pobírá podle průzkumů ale řada žen i v případě, že dělají stejnou práci jako jejich mužští kolegové.

Evropský výbor pro sociální práva žádá, aby Česká republika v příští zprávě informovala o konkrétních opatřeních, která zavedla na podporu rovnosti pohlaví, na překonání genderové segregace na pracovním trhu a na snížení rozdílu mezi platy mužů a žen. Česko v další zprávě musí rovněž poskytnout informace o míře zaměstnanosti mužů a žen a o rozdílech v platech za jednotlivé roky.

Výbor v této souvislosti upozorňuje, že podle Evropské komise (EK) účast žen na pracovním trhu po porodu klesá. V České republice byl v roce 2017 rozdíl mezi zaměstnaností žen, které mají dítě mladší šesti let, a bezdětných žen největší v celé Evropské unii, a sice 48,3 procenta. Také opatření na podporu žen, zvláště pak těch pečujících o malé děti, by měla Česká republika zahrnout do své příští zprávy.

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzala Česká republika. Na plnění dohlíží ECSR. Tvoří ho 15 členů. Volí je výbor ministrů Rady Evropy, a to na šest let.

Související

Více souvisejících

mzdy / platy Rady Evropy (PACE)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 19 minutami

před 57 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Speed Marathon 2024: Policie eviduje tisíce přestupků, rozdala pokuty za miliony

Během pátečního celostátního bezpečnostního opatření dopravní policie zaznamenala celkem 2166 dopravních přestupků. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, což tvořilo téměř tři čtvrtiny všech dokumentovaných přestupků. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy