Česko se chystá na pohřeb Karla Gotta: Dopravci posílí spoje, u Žofína nepojedou tramvaje

Míst v pátečních spojích vlaků a autobusů je před smutečním rozloučením s Karlem Gottem stále dost. Největší dopravci navíc plánují své linky posílit, rozhodující budou rezervace v průběhu týdne.

Karel Gott zemřel po těžké nemoci v úterý 1. října. Vláda kvůli jeho úmrtí vyhlásí na sobotu 12. října státní smutek.

Lidé se s Gottem budou moci rozloučit v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

České dráhy nyní připravují vozy, které využijí pro operativní posílení dopravy. "Zatím však v rezervačním systému nevidíme zásadní rozdíl oproti jiným týdnům. Ve většině spojů na pátek je ještě dost velká volná kapacita," uvedl mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Ve velkém se podle něj zatím plní především pendolina na páteční odpoledne, což je však běžný jev. "Kolegové z Německa se zatím také neozvali, že by bylo potřeba spoje posílit," podotkl.

Společnost bude sledovat rezervační systém a o konkrétním navýšení kapacit spojů rozhodne nejspíš v polovině týdne. Joklík zároveň upozornil na to, že zákazníci obecně jízdenky s velkým předstihem nekupují. Dá se proto očekávat, že místa ubývat teprve budou.

O posílení některých svých spojů už naopak rozhodl RegioJet. V současnosti chce společnost přidat další vozy na spoje, kde již je kapacita prodána. Týká se to spojů z Ostravska, Vídně či Bratislavy. S navyšování kapacit dopravce počítá i v následujících dnech. "Počítáme s tím, že nasadíme maximální dostupnou kapacitu vozového parku tak, abychom co nejvíce vyhověli zvýšené poptávce po cestování v souvislosti se smutečním rozloučením s Karlem Gottem," řekl mluvčí Aleš Ondrůj.

Cestování nejspíš zkomplikuje i skutečnost, že pátek patří k nejvytíženějším dnům v dopravě. Místa je však možné stále rezervovat i v autobusech FlixBusu. Dopravce ovšem očekává, že s přibývajícími dny budou místa ubývat. Navyšování kapacit ovšem společnost zatím neplánuje.

Pražský dopravní podnik (DPP) v pátek 11. října při posledním rozloučení s Gottem na Žofíně přeruší provoz tramvajové linky číslo 17 mezi Národním divadlem a Mánesem. Posílen bude zřejmě provoz metra. ČTK to řekla mluvčí DPP Aneta Řehková. Konkrétní opatření upřesní DPP v následujících dnech. Svá opatření stále ještě chystají policisté a záchranná služba. 

"V souvislosti s páteční smuteční akcí na Žofíně předpokládáme výluku tramvajové linky 17 na nábřeží. Linka 17 bude obousměrně odkloněna přes zastávky Myslíkova - Národní třída - Národní divadlo," uvedla Řehková.

Tramvaje budou jezdit po náhradní trase po celý pátek, to znamená zhruba od 04:30 do 0:30.

Policisté a záchranáři se na rozloučení na Žofíně zatím stále připravují. "Situaci monitorujeme, požadavky teprve přicházejí," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Konkrétní opatření včetně uzavírek a dalších dopravních omezení by měla být podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové známa ve středu odpoledne.

Zpěvákovi příznivci se scházeli v posledním týdnu před jeho vilou na Bertramce, kde pokládali květiny a svíčky. Jejich úklid plánuje TSK na pondělí 14. října. TSK bude podle mluvčí Barbory Liškové vše ještě konzultovat s radnicí Prahy 5 a městskou policií.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Praha České Dráhy regiojet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy