Česko se potýká s následky bouří. Desetitisíce lidí bez proudu, popadané stromy, místy nejezdí vlaky

Kvůli silným bouřkám bylo dnes před polednem v Česku bez elektřiny ještě asi 10.500 domácností. Distribuční společnost ČEZ evidovala asi 8000 odběratelů bez proudu a firma EG.D přibližně 2500. Nejvíc práce mají energetici na východě Čech a na Vysočině, nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení.

Bouřka, ilustrační foto

V noci bylo bez proudu až téměř 70.000 domácností. Vyplývá to z informací mluvčích distribučních společností.

Společnost ČEZ Distribuce k 11:00 evidovala tři desítky poruch na vedení vysokého napětí, o tři hodiny dřív jich bylo zhruba o deset víc. Další poruchy jsou na nízkém napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové je nejhorší situace v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině, bez proudu bylo v noci na 55.000 odběrných míst. "Nicméně jsme v terénu, pracovali jsme celou noc a i nyní stále pokračujeme na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit," uvedla mluvčí.

Firma EG.D hlásila před polednem 16 poruch na vedení vysokého napětí, ráno jich měla víc než 20, sdělila mluvčí společnosti EG.D Martina Slavíková. Z 2500 odběrných míst bez elektřiny bylo 600 v jižních Čechách a 1900 na Vysočině, hlavně na Pelhřimovsku, zejména v okolí Humpolce, a na Jihlavsku. Na jižní Moravě už firma poruchy odstranila. "Od včerejšího (čtvrtečního) večera se nám podařilo připojit k elektřině více než 10.000 domácností," doplnila mluvčí.

Podle mluvčích je nejčastější příčinou poruch pád stromů a větví do vedení, poškozené izolátory a přetrhané vodiče. Českem se bouřky přehnaly ve čtvrtek vpodvečer a v noci na dnešek. Podle Holingerové byla nejhorší situace ve čtvrtek kolem 22:00, kdy ČEZ Distribuce evidovala 70 poruch na vedení vysokého napětí.

Bouře lámala stromy, hasiči evakuovali dva tábory

Silná bouře, která ve čtvrtek večer zasáhla Královéhradecký kraj, především lámala stromy. Hasiči v kraji evakuovali dva dětské tábory na Rychnovsku a Náchodsku. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji k asi 130 událostem souvisejícím s počasím. Z toho zhruba 90 jich řešili do čtvrteční půlnoci, následně do dnešního rána přibylo ještě 40 výjezdů, uvedla dnes mluvčí hasičů Martina Götzová.

Bouře do kraje přišla po 19:00. "V první chvíli začaly přibývat zásahy hasičům především v okolí Nového Bydžova, následně se šířila bouřka napříč celým krajem. Nárůst počtu událostí se zpomalil kolem půlnoci," uvedla mluvčí.

Nejvíce hasiči do půlnoci zasahovali na Rychnovsku, a to u 36 událostí. Na Královéhradecku měli 22 výjezdů, na Trutnovsku a Jičínsku po deseti a na Náchodsku devět. V 55 případech odstraňovali stromy popadané na silnice nebo na železniční tratě. Dále pomáhali s čerpáním vody, čištěním propustků a kanalizace.

Na trati u Provodova-Šonova na Náchodsku narazil dnes ráno nákladní vlak do stromu spadlého na trať. Nehoda se obešla bez zranění.

Bouře poničila dva dětské tábory a jejich okolí natolik, že jejich organizátoři požádali hasiče o pomoc s evakuací dětí. Nejprve hasiči zasahovali v dětském táboře u obce Liberk, části Prorubky, na Rychnovsku a následně u Vernéřovic na Náchodsku.

Z tábora u Liberku hasiči převezli do bezpečí v kulturním domě v obci Lukavice 43 lidí. Pět jednotek hasičů evakuovalo tábor u Vernéřovic. Nejprve hasiči museli odklidit popadané stromy z příjezdové cesty k táboru. Z tábora hasiči odvezli auty a pak evakuačním autobusem 57 dětí a 30 dospělých do provizorního zázemí v základní škole v Meziměstí.

Hasiči na jihu Moravy evidují kvůli bouřce na 40 výjezdů, popadaly stromy

Hasiči v Jihomoravském kraji kvůli nočním bouřkám a silnému větru zasahovali u zhruba 40 událostí, nejčastěji v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Šlo především o popadané stromy či větve. Tornádem postiženým oblastem se bouřka vyhnula. ČTK to řekl mluvčí hasičů Filip Venclovský. Na Blanensku a v části Brněnska se kvůli následkům bouřky může zpožďovat hromadná doprava.

Hasiči neevidují žádné zranění. Popadané stromy či větve odstraňují především ze silnic, hasiči nezaznamenali, že by spadly například na nějaký vůz. "Jde především o Brno, Brněnsko a Blanensko," uvedl mluvčí.

Web krajského integrovaného dopravního systému upozorňuje, že vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek a odklízení následků bouřek může docházet ke zpoždění až 15 minut u autobusových a vlakových linek na Blanensku, Boskovicku a Tišnovsku na Brněnsku.

Kvůli bouřkám někde na Vysočině nejezdí vlaky, omezená je dodávka proudu

Kvůli bouřkám je na Vysočině na několika místech přerušená železniční doprava. Stromy leží v kolejišti, jinde porušily trakční vedení. Část Havlíčkobrodska je také bez dodávek elektrické energie. Hasiči likvidují následky bouřek v celém kraji, odstraňují popadané stromy, někde zajišťují uvolněné střechy. Od čtvrtečního odpoledne měli přes 200 výjezdů. Pomáhali také s přesunem 40 dětí ze skautského tábora v Libici nad Doubravou do místní školy. Vyplývá to z informací na webu Českých drah a z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ a krajských hasičů.

Mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková uvedla, že energetici evidují na Vysočině devět poruch na vedení vysokého napětí, ve čtvrtek večer jich bylo 15. "Poruchové čety jsou v terénu od včerejšího večera, pracovaly přes noc. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků jak v terénu, tak na dispečinku i call centru," uvedla mluvčí.

Provoz vlaků je zastavený mezi Havlíčkovým Brodem a stanicí Lípa nebo stanicí Hlinsko v Čechách. Kvůli poruše trakčního vedení nejezdí vlaky ani v úseku Přibyslav - Pohled a Leština u Světlé - Světlá nad Sázavou. České dráhy předpokládají zprovoznění během dopoledne.

Pardubický kraj zasáhly silné bouřky, hasiči vyjížděli ke 190 událostem

Pardubický kraj v noci na dnešek zasáhly silné bouřky s kroupami a silným větrem. Místy při nich spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko. Hasiči během od pozdního večera do dnešního rána vyjížděli ke 190 událostem, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Zvedají se i hladiny řek, Loučná a Chrudimka jsou na prvním povodňovém stupni, Novohradka na třetím stupni značícím stav ohrožení.

Především v první polovině noci padaly vlivem bouře stromy, trhaly se dráty elektrického vedení, hodně domácností je podle energetiků bez proudu. V druhé polovině noci a k ránu odčerpávali vodu ze zatopených garáží, sklepů a chat. Rozvodněné menší toky způsobily zaplavení zahrad i silnic.

"Například zatopená silnice je mezi Žamberkem a Písečnou. Prováděli jsme čištění propustků i potoků, zejména pod mostky, kde se držely naplaveniny. Začínají se zvedat i vodní toky," řekl Horáková.

Teď je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity na Loučné v Litomyšli, Loučné v Dašicích a Loučné v Cerekvici nad Loučnou. Na Novohradce v Úhřeticích dosáhla hladina třetího stupně a voda ještě stoupá.

První případ byl ve čtvrtek později večer v Hlinsku na Chrudimsku, kdy voda z pole zaplavila zahradní dům a zahradu. Tamtéž hořela trafostanice. Voda natekla v Horním Bradle na Pardubicku do sklepa a garáže.

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Plyn vydrží Česku při průměrné teplotě v zimě zhruba do srpna

19.08.2022 12:11 Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má…

V Českém Švýcarsku drony denně nacházejí místa se zvýšenou teplotou

19.08.2022 10:44 V Českém Švýcarsku drony denně nacházejí místa se zvýšenou teplotou. Ty pak musí prověřit…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů

18.08.2022 15:33 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

18.08.2022 15:10 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Související:

Právě se děje

reklama