Česko v úterý vydalo lidem, kteří uprchli před ruskou invazí na Ukrajinu, 549 dočasných víz

Česko v úterý vydalo lidem, kteří uprchli před ruskou invazí na Ukrajinu, 549 dočasných víz, proti minulému úterý zhruba o stovku méně. Za téměř pět měsíců rusko-ukrajinského konfliktu získalo dočasnou ochranu v ČR 396.730 Ukrajinců. Vyplynulo to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Přesný počet ukrajinských uprchlíků, kteří pobývají v České republice, není znám, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Cizinecké policii se za dobu války, která začala koncem února, přihlásilo 365.576 lidí, v úterý jich bylo 2335. Na policii nemusí hlásit pobyt děti mladší 15 let.

Podle údajů ministerstva vnitra k 22. červnu tvořily asi třetinu z uprchlíků z Ukrajiny děti a mládež ve věku do 18 let. Do škol se podle zatím neuzavřených dat ze zápisů, která minulý čtvrtek zveřejnil šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS), přihlásilo asi 40.000 dětí z Ukrajiny. Je to o 30.000 méně, než jich podle statistik do Česka po propuknutí konfliktu na Ukrajině přišlo.

Práci v Česku si po ruské invazi na Ukrajinu našlo téměř 90.000 držitelů víz dočasné ochrany, uvedl na konci minulého týdne ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Loňský rok byl pro uprchlíky rekordně tragický

V loňském roce zemřelo na migračních trasách po celém světě nejméně 8565 lidí, což je nejvíce od začátku pořizování záznamů v roce 2014. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Více souvisejících

uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Politico: Hackeři před lety zaútočili na skupinu, jejímž členem byl Lipavský

Skupina hackerů známá jako APT31, která je podle Spojených států a Británie úzce spojena s Čínou, před několika lety provedla útok na parlamentní skupinu, v níž byl členem i současný ministr zahraničí Jan Lipavský. Uvedl to server Politico. Cílem útoků byly e-mailové adresy členů Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) z EU a Británie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Nasazením jednotek na Ukrajině by se státy NATO nestaly účastníky války s Ruskem, tvrdí experti

Nasazením pozemních jednotek členského státu NATO na Ukrajině by se automaticky nestaly všechny ostatní země Aliance účastníky konfliktu s Ruskem. Vyplývá to ze zatím nepublikované zprávy odborného panelu německého parlamentu, na kterou se odvolává agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy