Superhrubá mzda je pochybná, má jasno ekonom. Jak by nahradil výpadek v rozpočtu?

Momentálně se diskutuje, zda by se neměla zrušit superhrubá mzda, s níž před lety přišla pravicová vláda Miroslava Topolánka. Ekonom Michal Mejstřík, který byl v té době v Národní ekonomické radě vlády, vyjádřil skepsi vůči tomuto návrhu.

"Smyslem superhrubé mzdy bylo ukázat lidem, kolik odvádíme státu a jaké jsou náklady pracovního místa. Z ekonomického hlediska ale jde o pochybnou konstrukci, která už dávno měla být odstraněna,“ nastínil ekonom z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v interview pro Český rozhlas Plus.

S nápadem zrušit superhrubou mzdu přišlo už několik vlád, včetně Petra Nečase, nyní se o to pokouší premiér Andrej Babiš (ANO). Resort financí odhadl, že by se tak státní kasa potýkala s až 90 miliardovou ztrátou ročně.

"Je otázka, s jakou by to bylo sazbou. Kdyby se nastavila ne na 15, ale na 19 procent, pak by ta ztráta byla pouze 20miliardová,“ objasnil Mejstřík. ODS je v tomto směru optimističtější a odhaduje výpadek ve výši 55 miliard s tím, že peníze nikam nezmizí, jelikož je občané nalijí do ekonomiky. 

"Část těch peněz se utratí, to je v pořádku, ale nedělal bych si iluze, že k tomu dojde ve stejné míře. Ten multiplikátor nemá takovou sílu, nebude to 1:1,“ namítl ekonom. Podporu spotřeby by si představoval takovou, že lidé uvidí větší částku na své výplatní pásce, než že se sníží DPH, a tím pádem zlevní některé komodity.

Mejstřík: Úředníci si chrání místa

Za zmínku stojí, že jde o střet ideologií, kdy se politici na změnách v systému daní jen stěží dohodnou. Pravicové strany by například chtěly nižší daně a větší svobodu jednotlivce nakládat se svými finančními prostředky, kdežto levice by byla spíše pro přerozdělování.

"Při tom přerozdělování se na tom ale přiživuje celá řada lidí, kteří se na vzniku těch peněz nepodíleli, ale zároveň je rádi odčerpávají. Takže třeba v těch severských zemích se tendence přerozdělovat pomalu utlumuje,“ vysvětlil Mejstřík.

Těžké časy však přirozeně vedou k silnějšímu státu, čehož by měly využít firmy, aby disponovaly dostatečným kapitálem na investice.

"Současná krize není jen o koronaviru, ale souvisí s celou čtvrtou průmyslovou revolucí." Michal Mejstřík

Ekonom zavzpomínal také na rok 2011, kdy vedl skupinu pověřenou hledáním úspor uvnitř státního aparátu. Zpracovaná analýza počítala s desítkami miliard korun, ale kvůli odporu, který to vyvolalo, se nakonec ušetřilo pouhých 120 milionů korun za dva roky. 

"Uspořit znamená nastavit nové procesy uvnitř institucí, třeba u stavebního zákona. Znamená to zavést digitalizaci třeba stavebního řízení. Otevřít slíbených asi šedesát různých procesů občanům, aby se mohli dívat, co se děje ve státní správě, oni to často ani nevědí. To jsou postupné kroky, které vám otevřou dveře k reálným úsporám,“ hovořil Mejstřík o premiérovi Babišovi, který svojí kampaň zakládá na tom, že chce řídit stát jako firmu.

"V českém prostředí si každý úředník chrání své vlastní místo a nechce ho opustit. Musíte přijít s novými procesy a mít sílu a vůli. Pak je možné úspory prosadit a vyčistit státní správu od zbytečných nánosů,“ uzavřel.

Související

Ekonom Michal Mejstřík

Zemřel uznávaný ekonom Michal Mejstřík (†68), bývalý člen NERV podlehl koronaviru

Ve věku 68 let zemřel uznávaný český ekonom Michal Mejstřík. ČTK to řekl mluvčí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Říman. Mejstřík se v 90. letech podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE) a na Univerzitě Karlově založil Institut ekonomických studií. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ekonomové i politici ho hodnotí jako velkou postavu české ekonomie, která ovlivňovala její podobu jako málokdo jiný.

Více souvisejících

Michal Mejstřík (ekonom) Ekonomika Andrej Babiš Daně finance

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 31 minutami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 9 hodinami

Benzin letos poprvé zdražil nad 40 korun za litr. Růst cen má zpomalit

Benzin v Česku letos poprvé překonal cenovou hranici 40 korun za litr, zatímco nafta je téměř o korunu levnější. Litr benzinu momentálně stojí 40,12 Kč, za stejné množství nafty zaplatí řidiči 39,19 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy