Superhrubá mzda je pochybná, má jasno ekonom. Jak by nahradil výpadek v rozpočtu?

Momentálně se diskutuje, zda by se neměla zrušit superhrubá mzda, s níž před lety přišla pravicová vláda Miroslava Topolánka. Ekonom Michal Mejstřík, který byl v té době v Národní ekonomické radě vlády, vyjádřil skepsi vůči tomuto návrhu.

Michal Mejstřík

"Smyslem superhrubé mzdy bylo ukázat lidem, kolik odvádíme státu a jaké jsou náklady pracovního místa. Z ekonomického hlediska ale jde o pochybnou konstrukci, která už dávno měla být odstraněna,“ nastínil ekonom z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v interview pro Český rozhlas Plus.

S nápadem zrušit superhrubou mzdu přišlo už několik vlád, včetně Petra Nečase, nyní se o to pokouší premiér Andrej Babiš (ANO). Resort financí odhadl, že by se tak státní kasa potýkala s až 90 miliardovou ztrátou ročně.

"Je otázka, s jakou by to bylo sazbou. Kdyby se nastavila ne na 15, ale na 19 procent, pak by ta ztráta byla pouze 20miliardová,“ objasnil Mejstřík. ODS je v tomto směru optimističtější a odhaduje výpadek ve výši 55 miliard s tím, že peníze nikam nezmizí, jelikož je občané nalijí do ekonomiky. 

"Část těch peněz se utratí, to je v pořádku, ale nedělal bych si iluze, že k tomu dojde ve stejné míře. Ten multiplikátor nemá takovou sílu, nebude to 1:1,“ namítl ekonom. Podporu spotřeby by si představoval takovou, že lidé uvidí větší částku na své výplatní pásce, než že se sníží DPH, a tím pádem zlevní některé komodity.

Mejstřík: Úředníci si chrání místa

Za zmínku stojí, že jde o střet ideologií, kdy se politici na změnách v systému daní jen stěží dohodnou. Pravicové strany by například chtěly nižší daně a větší svobodu jednotlivce nakládat se svými finančními prostředky, kdežto levice by byla spíše pro přerozdělování.

"Při tom přerozdělování se na tom ale přiživuje celá řada lidí, kteří se na vzniku těch peněz nepodíleli, ale zároveň je rádi odčerpávají. Takže třeba v těch severských zemích se tendence přerozdělovat pomalu utlumuje,“ vysvětlil Mejstřík.

Těžké časy však přirozeně vedou k silnějšímu státu, čehož by měly využít firmy, aby disponovaly dostatečným kapitálem na investice.

"Současná krize není jen o koronaviru, ale souvisí s celou čtvrtou průmyslovou revolucí." Michal Mejstřík

Ekonom zavzpomínal také na rok 2011, kdy vedl skupinu pověřenou hledáním úspor uvnitř státního aparátu. Zpracovaná analýza počítala s desítkami miliard korun, ale kvůli odporu, který to vyvolalo, se nakonec ušetřilo pouhých 120 milionů korun za dva roky. 

"Uspořit znamená nastavit nové procesy uvnitř institucí, třeba u stavebního zákona. Znamená to zavést digitalizaci třeba stavebního řízení. Otevřít slíbených asi šedesát různých procesů občanům, aby se mohli dívat, co se děje ve státní správě, oni to často ani nevědí. To jsou postupné kroky, které vám otevřou dveře k reálným úsporám,“ hovořil Mejstřík o premiérovi Babišovi, který svojí kampaň zakládá na tom, že chce řídit stát jako firmu.

"V českém prostředí si každý úředník chrání své vlastní místo a nechce ho opustit. Musíte přijít s novými procesy a mít sílu a vůli. Pak je možné úspory prosadit a vyčistit státní správu od zbytečných nánosů,“ uzavřel.

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Související:

Právě se děje

reklama