Čeští elfové zpřístupnili databázi dezinformačních řetězových mailů

Česká veřejnost má nyní k dispozici vyjímečný nástroj, jak si ověřit a odhlait masové šíření dezinformací šířených e-maily. Celá tato databáze dezinformačních řetězových e-mailů je nyní on-line.

Ilustrační fotografie

Dezinformační řetězové e-maily jsou letitým problémem, který ovlivňuje desetitisíce našich občanů, především staršího věku. Podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 z roku 2018 se s řetězovými maily setkalo přes 90 % seniorů, a 20 % z nich přiznává, že se podílí i na jejich dalším přeposílání.

Čeští elfové za tři roky své činnosti vybudovali největší databázi těchto řetězových mailů nejen v českém, ale i v evropském kontextu, která obsahuje přes deset tisíc unikátních textů. Thenadiel je plnou verzí této databáze se zabezpečeným přístupem, která už více než rok slouží novinářům a výzkumníkům z akademické sféry. 

Nyní specialisté Českých elfů zprovoznili verzi Eldariel pro širokou veřejnost na adrese: https://eldariel.cesti-elfove.cz/

Přístup je anonymní, nevyžaduje žádnou registraci. Texty dezinformačních e-mailů jsou v této verzi sice z bezpečnostních důvodů strojově kráceny, aby databáze nemohla být zneužita pro jejich opětovnou recyklaci do oběhu, ale jinak má plnou funkcionalitu. Řetězové e-maily lze vyhledávat podle mnoha kritérií, například podle narativův jejich obsahu, podle objektu, na který obsah útočí nebo jej naopak vyzdvihuje. K vybraným dezinformačním textům je připojen tzv. fact-checking, tj. text, který dané manipulace uvádí na pravou míru za pomocí odkazů na fakta. Databáze umožňuje i pohodlné výstupy v podobě grafů a infografik na “stisknutí tlačítka”. 

“Veřejnost má nyní možnost nahlédnout, co chodí do schránek jejich rodičům a prarodičům, posoudit, do jaké míry je obsah autentický nebo umělý, vidět jakým směrem je manipulativní.” říká Vít Kučík, mluvčí Českých elfů. “Upozorňujeme také, jak je takový dezinformační obsah toxický. Právě dlouhodobá expozice produkuje po určité době zástupy přívrženců konspiračních teorií a fiktivního vidění světa,” dodává.

Čeští elfové jsou nezávislým hnutím, bojujícím proti cizím dezinformačním kampaním v českém kyberprostoru. Od svého vzniku roku 2018 se snaží tyto kampaně mapovat a osvětou upozorňovat na jejich rizika pro českou společnost. 

Dvě pětiny Slováků věří konspiracím o koronaviru. Prim hrají čtyři…

25.10.2021 15:14 Přibližně dvě pětiny obyvatel Slovenska věří ve čtyři nejpopulárnější konspirace o koronaviru,…

Počet dezinformačních zpráv se v ČR zdvojnásobil. Ohrožují nejen…

20.10.2021 09:50 V České republice roste počet dezinformačních článků. Jen mezi lety 2016 a 2019 se jejich počet…

Pětina Slováků věří podle průzkumu některým konspiračním teoriím

30.09.2021 13:28 Sklon důvěřovat nejznámějším konspiračním teoriím má na Slovensku více než pětina lidí. Každý…

Nové služby na internetu. K pronájmu jsou dezinformační influenceři

18.09.2021 16:00 Dezinformační influenceři se začínají objevovat jako cenově dostupná služba, která umožňuje různým…

Související:

Právě se děje

reklama