Čeští turisté děsí zahraničí. Smrt si je letos našla častěji než loni

I tento rok se zpět z dovolených vrátilo méně Čechů, než kolik na ně vyrazilo. Důvodem bývá většinou přecenění svých sil, požívání omamných látek, nebo utonutí. Pozůstalým pak nezbývá nic jiného, než smutek nad jejich ztrátou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ministerstva zahraničí se z dovolených nevrátilo několik desítek Čechů, kteří přišli o život v zahraničí při pracovních úrazech nebo se stali obětí dopravních či jiných nehod. Minulý rok byl počet obětí vyčíslen na 85 jedinců, letos se číslo ještě zvýšilo. "Za letošní sezónu v zahraničí zemřelo zhruba 90 českých občanů. Příčiny se liší - jedná se o dopravní nehody, zdravotní selhání, či pracovní úrazy," uvedl ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničí Pavel Pitel.

Odborníci proto varují, aby si lidé, kteří vyrážejí do zahraničí, sjednali kvalitní zdravotní pojištění. Nejen, že při zdravotních či jiných komplikacích nebudou mít v zahraničí problém, který s sebou pobyt nepojištěných pacientů v nemocnicích a jiných institucích přináší, pojištění je vhodné i pro případ, že by se stala jakákoliv nehoda, která by skončila tragickou smrtí. Náklady na převoz těla, které musí případně pozůstalí zaplatit, se pohybují někde okolo 200 tisíc korun.

Podle cestovních kanceláří bývá důvodem úmrtí často špatný odhad svých sil. Lidé se například potápí bez výzbroje, nebo plavou příliš daleko od břehu. Konkrétně potápění se stalo osudným i muži, který své limity neodhadl dostatečně a v podvodní jeskyni na ostrůvku Sókastro u Karpathosu v Řecku tragicky zahynul.

Model rekreační turistiky střídá turistika aktivní, cože je podle Jana Papeže z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jednou z možných příčit hojného výskytu nehod. Pomoci by do budoucna mohla i znovu zavedená povinná školní výuka plavání, která by měla zabránit případnému utonutí, které je v tuzemsku čím dál rozšířenějším důvodem umrtí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko útočí ruské dezinformace, špuntovkama bojujeme proti laserovým…

25.11.2020 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR - Česká republika je v současné době pod útokem ruského státu, který pomocí dezinformací…

Jízdenková kauza: Rittig nepronese závěrečnou řeč, obhájce žádá jeho…

25.11.2020 12:46 Právník lobbisty Iva Rittiga dnes u soudu odmítl, že by měl jeho klient cokoliv společného s…

Kvůli konfliktu mezi partnery zemřelo dítě. Otec je souzen za vraždu,…

25.11.2020 11:10 Aktualizováno Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem úmrtí měsíčního dítěte, které zemřelo po…

Veterináři varují před krevetami ze Sapy, mohou obsahovat nebezpečnou…

25.11.2020 10:28 Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama