Chodci, zvedněte hlavu. Kvůli oblevě hrozí pád sněhu a ledu ze střech

Období silných mrazů podle meteorologů v Česku končí a teploty se v následujících dnech dostanou nad nulu. Spolu s tím hrozí, že ze střech bude padat nahromaděný sníh a rampouchy. Chodci v ulicích by měli být obezření, upozornil v tiskové zprávě pražský magistrát. Stejně jako hasiči pak připomněl, že sníh a led ze střech musí odstranit majitelé objektů

Počasí
doporučujeme

"Hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popřípadě majetek občanů," uvedli hasiči na twitteru. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka k tomu ČTK řekl, že hasiči odklízejí sníh jen na budovách státu, města a na školách. V uplynulých deseti dnech měli zhruba 30 takových výjezdů. Jinak je podle Kavky povinnost odklízení sněhu a rampouchů ze střech na majitelích, kteří si na to mohou objednat firmu.

Hasiči k takovým zásahům musí podle Kavky využít jedno své družstvo, minimálně pět lidí včetně výškové techniky, která by byla potřeba jinde. Jedná se o drahou a speciální techniku, doplnil mluvčí.

"Apelujeme na vlastníky budov a na všechny chodce, aby v tomto byli obezřetní a nebezpečí padajícího sněhu nepodceňovali," uvedl primátorův náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Oteplovat by se mělo v Česku po několika velmi mrazivých dnech, kdy teploty padaly hluboko pod nulu. Například v noci na pondělí průměrná teplota v zemi klesla na minus 16,4 stupně Celsia. Postupně bude do republiky proudit teplý vzduch od západu a odpolední teploty se budou od středy do konce týdne pohybovat mezi čtyřmi až devíti stupni nad nulou, chladněji bude jen na severovýchodě a východě. Začátek příštího týdne přinese i 15 stupňů, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na facebooku.

S ohledem na očekávané počasí proto pražský magistrát vyzývá vlastníky objektů, aby kontrolovali stav sněhu na svých střechách, a mininalizovali tak riziko zranění lidí, kteří procházejí kolem jejich domů, nebo poškození zaparkovaných aut. V případě shozu sněhu a ledu ze střech by pak měli podle zástupců magistrátu obnovit průchodnost chodníků. Stejně tak by měli lidé dávat pozor, kudy nebo pod čím procházejí a kam parkují svá auta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomene komunistický puč i protesty studentů roku 1948

25.02.2021 03:21 Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou…

Výbuch v Ostravě: V pětipatrovém domě hořelo, několik zraněných

24.02.2021 22:01 Aktualizováno Po ranní explozi a požáru v pětipatrovém domě v Ostravě-Hrabůvce záchranáři ošetřili šest lidí.…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Baťa: Do velikosti bot při on-line nákupu se netrefí třetina lidí

23.02.2021 16:13 Do správné velikosti bot při nákupu na internetu se podle statistik společnosti Baťa netrefí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama