Chystal teroristický útok v Česku? Kobulnický by měl dostat devět let, žádá žalobce

Devítiletý trest vězení za přípravu teroristického útoku a propagaci Islámského státu a Kavkazského emirátu navrhl dnes státní zástupce Martin Bílý pro pětadvacetiletého Dominika Kobulnického. V závěrečné řeči u pražského městského soudu uvedl, že se muž k trestnému činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka víceméně přiznal.

Islámský stát
doporučujeme

Slovák vinu odmítá. Tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. Soud vynese verdikt 15. listopadu.

U soudu se podle Bílého podařilo prokázat, že obžalovaný chtěl podomácku vyrobenou výbušninu použít a zranit nebo zabít lidi. Státní zástupce připomněl, že se Kobulnický přiznal k tomu, že dříve plánoval teroristický útok v Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi.

Také před zadržením v roce 2017 si podle žalobce vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj budíky, které lze použít jako časovače k bombě.

Kobulnický ale uvedl, že si látky kupoval pouze na výrobu petard na Silvestra. "Neměl jsem v úmyslu s těmi věcmi cokoli špatného udělat," řekl dnes soudu. Připustil však, že neměl chemikálie skladovat u sebe v bytě. Soubor, ve kterém byl i návod na výrobu výbušniny, se mu podle jeho výpovědi stáhl do počítače při vyhledávání zábavní pyrotechniky. Dodal, že by na výrobu bomby návod nepotřeboval, postačila by mu prý fantazie.

"Imponovali ho teroristé a fascinovaly ho techniky Islámského státu," řekl dále Bílý. Na facebooku Kobulnický podle něj vědomě používal džihádistické symboly, stahoval si videa s popravami a chtěl, aby Česko zavedlo právo šaría. Muž zároveň sledoval kázání bývalého imáma Sámera Shehadeha, kterého považoval za svůj vzor, uvedl státní zástupce. Shehadeh je stíhán za podporu terorismu.

"Nepodporuji a nikdy nebudu podporovat žádnou teroristickou organizaci," řekl Slovák. Policisté a státní zástupce podle něj nepochopili význam toho, jak se prezentuje na sociální síti. Také jeho advokátka Lucia Švecová uvedla, že jím používané symboly jsou náboženské a přestože je někteří lidé zneužívají, on je použil v jejich původním nezávadném významu.

Bílý navrhl Slovákovi trest v dolní polovině sazby. Za přípravu teroristického útoku lze uložit pětileté až patnáctileté vězení. Soud by měl podle státního zástupce Kobulnického i vyhostit na neurčito z Česka. Žalobce dodal, že podle znalců má násilnické sklony a je nebezpečný. Kobulnický ale tato slova razantně odmítl. "Nejsem žádný vrah ani sebevrah," prohlásil. Ubližovat jakémukoli živému stvoření považuje za neislámské.

Kobulnického zadržela policie v roce 2017, od té doby je ve vazbě. Muž v roce 2015 konvertoval k islámu. Tvrdí ale, že radikální myšlenky již dříve opustil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pracovnu doma nemá ani čtvrtina Čechů

25.02.2021 09:48 Pracovnu má doma podle průzkumu Skanska Reality zhruba 23 procent Čechů, častěji muži. Od jídelního…

Česko si připomene komunistický puč i protesty studentů roku 1948

25.02.2021 03:21 Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou…

Výbuch v Ostravě: V pětipatrovém domě hořelo, několik zraněných

24.02.2021 22:01 Aktualizováno Po ranní explozi a požáru v pětipatrovém domě v Ostravě-Hrabůvce záchranáři ošetřili šest lidí.…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama