Čína už 20 let potlačuje hnutí Fa-lun-kung, jeho příznivci dnes pochodovali Prahou

S ukázkami tradiční čínské kultury spojili dnešní průvod centrem Prahy stoupenci meditačního hnutí Fa-lun-kung. Zhruba dvě stovky sympatizantů hnutí v čele s devadesátihlavým pochodovým orchestrem prošly z Hradčan na Václavské náměstí.

Praha
doporučujeme

Na Staroměstském náměstí předvedly ukázku svého umění tanečnice s lotosy, nejvíce pozornosti poutali tanečníci se dvěma natahovacími loutkami zlatých draků nad hlavou. Pochodem si hnutí připomnělo červencové 20. výročí postavení organizace v Číně mimo zákon.

"To je datum, kdy začalo pronásledování praktikujících kultivační praxe v Číně. To je datum, kdy pokojní lidé, kteří meditovali nebo si chodili zacvičit do parku, se stali terčem útoku tehdejších vládců komunistické strany," řekl ČTK organizátor akce Martin Samek.

Vedle hudebníků a tanečníků se pochodu zúčastnili také sympatizanti hnutí s fotografiemi kolegů, kteří přišli o život v čínských věznicích nebo při pronásledování, či kvůli odběru orgánů. Vyzývali k podpoře lidských práv vězňů a stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung v Číně.

Duchovní učení Fa-lun-kung vzniklo v roce 1992 a v krátké době si jej po světě oblíbily miliony lidí, byť hnutí bývá religionisty označováno za novodobou sektu založenou na kultu osobnosti jejího zakladatele Li Chung-č'a.

Bezprostředním důvodem k postavení hnutí mimo zákon byla před 20 lety mírumilovná demonstrace zhruba 10.000 jeho přívrženců před vládním komplexem v Pekingu, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí. Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu.

Podle zjištění nezávislé komise právníků a odborníků se sídlem v Londýně, jak o něm v červnu informovala agentura Reuters, čínské úřady pokračují v nuceném odebírání orgánů k transplantacím od vězňů svědomí. Komise došla k tomu, že mezi oběťmi jsou především členové hnutí Fa-lun-kung. Peking opakovaně popírá obvinění ohledně násilného odebírání orgánů politickým vězňům, u popravených vězňů s tím Čína podle slov jejích představitelů skončila v roce 2015.

Podle komise jsou obětí zločinů proti lidskosti a mučení také příslušníci muslimské menšiny Ujgurů, o odebírání orgánů těmto vězňům ale nejsou tak spolehlivé důkazy.

Čína odmítá sdělit, kolik vězňů každoročně popraví. Organizace Amnesty International odhaduje, že jejich počet jde do tisíců, což je podstatně víc než ve všech ostatních zemích světa dohromady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavraždění matky surovým způsobem se nepodařilo prokázat. Muž dostal nižší…

29.09.2020 12:24 Za vraždu své matky stráví dvaapadesátiletý muž z Mariánských Lázní 16 let ve vězení. Trest mu dnes…

Nouzový stav: Přísnější tresty, omezování práv občanů, zakázky bez…

29.09.2020 09:56 Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických…

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k…

29.09.2020 09:52 Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického…

Volby 2020: Občané už by měli mít doma lístky, zveřejňování průzkumů…

29.09.2020 07:28 Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama