Člověk v tísni vyhlásil kvůli koronaviru sbírku SOS Svět

Nevládní organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku SOS svět na pomoc lidem z nejchudších zemí, kteří se kvůli koronavirové pandemii dostali do ještě tíživější situace, než ve které byli před tím, a přišli o zdroje obživy.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Organizace dnes v tiskové zprávě uvedla, že důsledky nákazy covid-19 jako hlad a podvýživa mohou být v rozvojových zemích mnohem horší než samotná nemoc. Už dřív Člověk v tísni vyhlásil kvůli koronaviru sbírku na pomoc nejohroženějším skupinám lidí v ČR a dosud se v ní sešlo přes 19 milionů korun.

Peníze ze sbírky SOS Česko organizaci umožnily podle jejích zástupců mimo jiné zahájit distribuci potravinových balíčků mezi potřebné, denně doučovat přes 500 dětí a zhruba 1200 lidem poskytnout dluhové poradenství na krizových linkách a dalším stovkám v terénu. Sbírku na pomoc lidem postiženým koronavirem vyhlásily také Charita ČR, česká kancelář mezinárodní organizace Lékaři bez hranic a další neziskové organizace.

Prostřednictvím sbírky SOS svět chce Člověk v tísni vybrat peníze na zajištění ochranných pomůcek, potravin, pitné vody a hygieny a na podporu zdrojů obživy a vznik nových pracovních příležitostí obyvatel chudých zemí. Lidé na to mohou přispět přes účet SOS svět na číslo 72377237/0300. Pomoci mohou i zasláním sms zprávy v hodnotě 90 korun ve tvaru: DMS SOSSVET 90 na telefonní číslo 87777.

"Za příspěvek 300 Kč například nakoupíme 100 mýdel do táborů pro vnitřní uprchlíky v Sýrii nebo pořídíme 1,5 litru dezinfekce do etiopských zdravotnických středisek," uvedli příklad pomoci zástupci organizace a doplnili, že podle OSN hrozí, že počet lidí trpících hladem v důsledku krize se na světě do konce roku zdvojnásobí na 265 milionů.

"Koronavirus bude mít dalekosáhlé následky a dopad na kvalitu života lidí v rozvojových zemí a těch, které sužuje konflikt či čelí přírodním katastrofám. Stamiliony se ocitnou v ohrožení života a přijdou o zdroje obživy. V práci doma budeme pokračovat, ale zároveň nechceme a nemůžeme zapomínat na situaci ve světě," uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Své programy pomoci Člověk v tísni už přizpůsobil koronavirové krizi v Sýrii, Iráku, Mongolsku, Etiopii, Kongu, Kambodži nebo na Ukrajině.

K pomoci nejchudším zemím se zvládáním pandemie v týdnu vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová po jednání se šéfy mezinárodních rozvojových organizací. Bohaté státy by podle ní měly podpořit nejchudší země v boji s pandemií tak, že jim nesníží rozvojovou pomoc. Zvážit by měly i další úlevy, které půjdou nad rámec pozastavení splatnosti dluhů. Největší mezinárodní věřitelé se už v dubnu dohodli na tom, že tento rok zbaví nejchudší země povinnosti splácet dluhy. Učinili tak s ohledem na drtivé ekonomické dopady pandemie, která patrně způsobí nejhlubší hospodářskou recesi od 30. let.

Loading...
Vstupte do diskuze (82)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie ukončila pátrání po Jaroslavu Uhlířovi. Co se stalo?

01.06.2020 13:56 Aktualizováno Pátrání po hudebníkovi a skladateli Jaroslavu Uhlířovi je u konce. Po poledni ho sice policie…

Gang plánoval padělat peníze za miliardy korun, tvrdí žaloba. Začal soud

01.06.2020 13:19 Před olomouckým krajským soudem stanula šestice mužů obžalovaná z padělání a pozměnění peněz. Podle…

Karný senát potrestal soudce, muž kvůli němu zůstal 75 dní nezákonně ve…

01.06.2020 13:09 Aktualizováno Pražský soudce Petr Novák bude půl roku pobírat o pět procent nižší plat. Kvůli jeho opomenutí…

Muž dle žaloby upálil bezdomovce. Nevzpomínám si, spíš mi vadí migranti,…

01.06.2020 12:39 Jiří Málek, který loni podle obžaloby upálil v pražském Trojmezí bezdomovce, dnes u soudu vypověděl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy