Covid-19 a uprchlíci: Kam se poděla migrační krize?

Jak se na Evropskou migrační krizi odrazila pandemie viru SARS-CoV-2? Krize, která měla své největší vyvrcholení v roce 2015 a během letních měsíců do Německa přicházelo přes 2000 migrantů denně, jako by se zastavila. Přísná karanténní opatření způsobila, že během tří týdnu oficiálně žádný migrant nepřekročil hranice v Řecku, poprvé od roku 2015. Český odborník se však domnívá, že tento jev nezpůsobil strach migrantů z onemocnění COVID-19, ale „přísná protiprávní politika ochrany hranic Řecka“.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Dalimil Petrilák, analytik organizace Pomáháme lidem na útěku, se věnuje sběru dat od roku 2015, převážně na Balkánské trase, a v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že čísla se rapidně snížila ve srovnání s rokem 2018. Podle Petriláka je hlavním důvodem, že řecká pobřežní stráž zavedla velmi tvrdou politiku, která je v rozporu s lidskými právy, protože řecká stráž vytlačuje čluny zpátky do Turecka.

„Osobně si myslím, že Řecko využívá kouřové clony, kdy se hodně řeší pandemie, karanténa a omezení pohybu,“ uvedl analytik a dodal, že bylo zaznamenáno několik případů migrantů, kteří se dostali na Řecké ostrovy, ale byli opět naloženi na čluny a odvezeni do tureckých vod.

Současné uzavření hranic v Schengenském prostoru podle Petriláka nemá na přesun migrantů velký vliv a uvedl, že v roce 2019 se nelegální cestou dostalo do Chorvatska a Itálie přes 20 000 lidí. „A to jde jen o balkánskou trasu,“ uvedl analytik.

Největší hrozbu představují uprchlické tábory v možném nekontrolovatelném šíření onemocnění COVID-19, protože uprchlíci většinou žijí v nelidských podmínkách, často bez tekoucí vody a tábory jsou přeplněné. „Na řeckých ostrovech nákaza není, tam se potvrdilo jen několik málo jednotek případů, mezi uprchlíky se ale koronavirus nedostal,“ řekl Petrilák a dodal, že je to díky izolaci řeckých ostrovů.

Kemp Moria na ostrově Lesbos je dlouhodobě označován za místo, kde lidé žijí ve fatálních podmínkách. Žije tu na 20 tisíc migrantů, ale kapacita je pouze pro 3000 a hrozba v nekontrolovatelném šíření onemocnění COVID-19 sílí.

V současné době se vláda Řecka pokouší o evakuaci minimálně 2500 lidí na pevninu, zatím bylo evakuováno pouze 400 a i to se neobešlo bez problémů. Podle slov Petriláka došlo před pár dny na severu Řecka k incidentu, kdy pravicoví extremisté vyrabovali a zapálili hotel, před kterým v autobusech čekali migranti, kteří se do hotelu měli přesunout.

Oficiální zprávy nehovoří o značném šíření onemocnění COVID-19, ale Petrilák vynesl pochyby, že se nákaza v táborech neobjevila vůbec, protože lékařská péče je velmi omezená a tábory jsou uzavřené. Převážně hovořil o 7000 uprchlických táborech v Bosně a Hercegovině, kde organizace Pomáháme lidem působí.

 V současné době se oficiálně můžou z Řecka přesouvat pouze nezletilé děti. Podle Petriláka bylo v průběhu tří týdnu převezeno zhruba 60 dětí do Lucemburska a Německa. Celkem by se mělo jednat o přesun až 1 600 dětí a svoji účast přislíbilo Finsko, Švýcarsko a Portugalsko. „Ale zatím jsme ve fázi symboliky,“ řekl Petrilák a uvedl, že v celém Řecku se zhruba nachází 5500 dětí bez doprovodu.

Česká republika se k převzetí dětí staví odmítavě a v dubnu rozhodla, že pošle Řecku materiální pomoc v hodnotě 4,3 milionu korun. „Já to přirovnávám k situaci, kdy jsme našli někoho zavaleného lavinou a podáme mu teplý čaj. Řekneme mu, že tím je situace vyřešená, místo abychom ho z té laviny vyhrabali,“ uzavřel Petrilák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoční stromy v Brně se rozsvítí v pátek. Nad trhy letos visí otazník

24.11.2020 17:49 Vánoční šestnáctimetrová jedle, která bude brněnské náměstí Svobody zdobit až do začátku ledna, se…

Na Staroměstském náměstí v Praze již stojí vánoční strom, s trhy se letos…

24.11.2020 16:59 Aktualizováno Od dnešní noci stojí na pražském Staroměstském náměstí vánoční smrk. Pochází z Kamenného Přívozu, v…

Komárkova nadace rozdělila klavíry Petrof odmítnuté Čínou, poputují do 11…

24.11.2020 15:28 Aktualizováno Odborná komise vybrala ze 152 žádostí 11 základních uměleckých škol, které na přelomu roku zdarma…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama