Covid-19 a uprchlíci: Kam se poděla migrační krize?

Jak se na Evropskou migrační krizi odrazila pandemie viru SARS-CoV-2? Krize, která měla své největší vyvrcholení v roce 2015 a během letních měsíců do Německa přicházelo přes 2000 migrantů denně, jako by se zastavila. Přísná karanténní opatření způsobila, že během tří týdnu oficiálně žádný migrant nepřekročil hranice v Řecku, poprvé od roku 2015. Český odborník se však domnívá, že tento jev nezpůsobil strach migrantů z onemocnění COVID-19, ale „přísná protiprávní politika ochrany hranic Řecka“.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Dalimil Petrilák, analytik organizace Pomáháme lidem na útěku, se věnuje sběru dat od roku 2015, převážně na Balkánské trase, a v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že čísla se rapidně snížila ve srovnání s rokem 2018. Podle Petriláka je hlavním důvodem, že řecká pobřežní stráž zavedla velmi tvrdou politiku, která je v rozporu s lidskými právy, protože řecká stráž vytlačuje čluny zpátky do Turecka.

„Osobně si myslím, že Řecko využívá kouřové clony, kdy se hodně řeší pandemie, karanténa a omezení pohybu,“ uvedl analytik a dodal, že bylo zaznamenáno několik případů migrantů, kteří se dostali na Řecké ostrovy, ale byli opět naloženi na čluny a odvezeni do tureckých vod.

Současné uzavření hranic v Schengenském prostoru podle Petriláka nemá na přesun migrantů velký vliv a uvedl, že v roce 2019 se nelegální cestou dostalo do Chorvatska a Itálie přes 20 000 lidí. „A to jde jen o balkánskou trasu,“ uvedl analytik.

Největší hrozbu představují uprchlické tábory v možném nekontrolovatelném šíření onemocnění COVID-19, protože uprchlíci většinou žijí v nelidských podmínkách, často bez tekoucí vody a tábory jsou přeplněné. „Na řeckých ostrovech nákaza není, tam se potvrdilo jen několik málo jednotek případů, mezi uprchlíky se ale koronavirus nedostal,“ řekl Petrilák a dodal, že je to díky izolaci řeckých ostrovů.

Kemp Moria na ostrově Lesbos je dlouhodobě označován za místo, kde lidé žijí ve fatálních podmínkách. Žije tu na 20 tisíc migrantů, ale kapacita je pouze pro 3000 a hrozba v nekontrolovatelném šíření onemocnění COVID-19 sílí.

V současné době se vláda Řecka pokouší o evakuaci minimálně 2500 lidí na pevninu, zatím bylo evakuováno pouze 400 a i to se neobešlo bez problémů. Podle slov Petriláka došlo před pár dny na severu Řecka k incidentu, kdy pravicoví extremisté vyrabovali a zapálili hotel, před kterým v autobusech čekali migranti, kteří se do hotelu měli přesunout.

Oficiální zprávy nehovoří o značném šíření onemocnění COVID-19, ale Petrilák vynesl pochyby, že se nákaza v táborech neobjevila vůbec, protože lékařská péče je velmi omezená a tábory jsou uzavřené. Převážně hovořil o 7000 uprchlických táborech v Bosně a Hercegovině, kde organizace Pomáháme lidem působí.

 V současné době se oficiálně můžou z Řecka přesouvat pouze nezletilé děti. Podle Petriláka bylo v průběhu tří týdnu převezeno zhruba 60 dětí do Lucemburska a Německa. Celkem by se mělo jednat o přesun až 1 600 dětí a svoji účast přislíbilo Finsko, Švýcarsko a Portugalsko. „Ale zatím jsme ve fázi symboliky,“ řekl Petrilák a uvedl, že v celém Řecku se zhruba nachází 5500 dětí bez doprovodu.

Česká republika se k převzetí dětí staví odmítavě a v dubnu rozhodla, že pošle Řecku materiální pomoc v hodnotě 4,3 milionu korun. „Já to přirovnávám k situaci, kdy jsme našli někoho zavaleného lavinou a podáme mu teplý čaj. Řekneme mu, že tím je situace vyřešená, místo abychom ho z té laviny vyhrabali,“ uzavřel Petrilák.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela spisovatelka a mluvčí Charty 77 Zdena Tominová

24.05.2020 19:36 Ve věku 79 let dnes v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77…

Češi sundají roušky, mohou jít do restaurací. Co vše se od pondělí mění?

24.05.2020 10:28 Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po…

Exkluzivní rozhovor. Účastník únosu autobusu teroristy Barešovými: StB si…

23.05.2020 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Bezstarostnou zábavu a veselí přeruší výstřel do vzduchu. Do autobusu RTO Škoda, v němž…

Hasiči kvůli bouřkám zasahovali na jihu Čech i na Vysočině

23.05.2020 20:02 Hasiči v jižních Čechách měli dnes vpodvečer kvůli silnému větru a přívalovému dešti přes 20 zásahů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy