Čtvrtina samoživitelek nastoupila po rodičovské na horší pozici, než měly předtím

Zhruba čtvrtina samoživitelek a samoživitelů po rodičovské nastoupila na horší místo, než měli dřív. V lepším uplatnění samotným matkám a otcům brání nemožnost mít částečný úvazek či pružnou pracovní dobu, ale i předsudky o jejich častých absencích a nespolehlivosti kvůli dětem.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Dívka při práci?
doporučujeme

Ukázal to průzkum mezi 364 samoživitelkami a samoživiteli, jehož výsledky dnes zveřejnila platforma Byznys pro společnost.

V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. Děti pak většinou zůstanou s matkami. V průzkumu tvořily ženy 97 procent dotázaných. Čtvrtina nastoupila po rodičovské na nižší pozici, než měla dřív. Své původní místo dostalo zpátky 16 procent dotázaných, vyšší post se podařilo získat 14 procentům. Pětina si hledala jiné zaměstnání. Pět procent samotných rodičů začalo podnikat.

Nejčastěji si samoživitelky a samoživitelé stěžovali na nemožnost mít pružnou pracovní dobu a zkrácený úvazek. Podle poloviny lidí v získání lepší práce brání předsudky a podle třetiny i finanční důvody. Tři z deseti samotných rodičů poukazovali i na nedostatek jeslí a školek, čtvrtina pak na málo vhodných míst v regionech. Víc než tři čtvrtiny dotázaných si stěžovaly na to, že při hledání místa narážely na nemožnost sladit práci s rodinou.

Valná většina samoživitelek a samoživitelů z průzkumu se podle autorů starala o jedno či dvě děti. Osm procent dotázaných pečovalo vedle potomků ještě o stárnoucí rodiče či jiné blízké. Dvě pětiny rodičů měly maturitu, čtvrtina vysokou školu. Před rodičovskou 13 procent dotázaných pracovalo ve vedoucích pozicích.

"Rodiče samoživitelé jsou většinou pracovití a loajální zaměstnanci, kteří jsou za nabídnutou práci vděčni. U rodičů samoživitelů je navíc pracovní uplatnění klíčové. Zajištění ekonomického chodu domácnosti pro ně není otázkou volby, ale existenční nutností," uvedli autoři průzkumu. Podle nich výsledky ukázaly, že zaměstnavatelé mají o potřebách samoživitelek a samoživitelů malé povědomí.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je pro firmy ztrátou, pokud o schopné a loajální zaměstnance přicházejí. "Matky samoživitelky často vědí, jaké je to být na dně. Jsou vděčné za každou příležitost pracovat. V životě jsou často odkázány samy na sebe a jsou zvyklé zvládat všechno - domácnost, péči o děti i stárnoucí rodiče. To vyžaduje opravdu propracovaný time management, který by jim mohl leckdo závidět," uvedla. Podle ní je třeba samotným rodičům vyjít vstříc a umožnit jim práci z domova, s pružnou pracovní dobou či na zkrácený úvazek.

To doporučují i autoři průzkumu. Zmiňují také benefity jako příspěvek na hlídání či školku, v létě zajištění příměstských či prázdninových táborů, placené volno navíc a úhradu školních pomůcek. Podstatná je i osvěta ve firmách a odbourání předsudků a obav vedoucích a kolegů.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

13.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze…

V neděli 17. listopadu zazvoní všechny telefonní budky, připomenou revoluci

13.11.2019 16:50 V neděli 17. listopadu se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v celé zemi postupně rozezní…

Cizinci byli usvědčeni z posprejování Karlova mostu, soud vynesl tresty

13.11.2019 15:59 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu roční…

Absurdní poplatek zrušen. Upozornění na podezřelé zakázky bude opět zdarma…

13.11.2019 15:51 Na podezřelé veřejné zakázky bude znovu možné bez poplatku upozornit antimonopolní úřad. Ústavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama