Čtyři pětiny lidí se kvůli koronaviru dál obávají o zdraví svých blízkých

S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s jeho únorových průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil.

Eurozpravy.cz

O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent.

Strach o své zdraví má kvůli šíření koronaviru stejně jako v únoru polovina lidí. Nejméně lidí, zhruba pětina, se pak obává zhroucení zásobování. Proti únoru se počet takto smýšlejících snížil o sedm bodů a dosáhl nejnižší úrovně od začátku dotazování CVVM loni v květnu.

Z dlouhodobějšího hlediska zaznamenalo CVVM nejvýraznější rozdíly u vnímání obav z nedostatečné kapacity nemocnic. Proti loňskému květnu vzrostly o 37 bodů na 67 procent letos v únoru.

CVVM se v průzkumu zaměřilo i na to, jak veřejnost sleduje dění kolem koronaviru v médiích. Z jeho zjištění vyplynulo, že v tradičních médiích, jako je televize, rozhlas nebo tištěné noviny, ho v dubnu sledovalo aspoň jednou denně 65 procent občanů, 16 procent jednou za několik dní, pět procent jedenkrát týdně, šest procent méně než jednou za týden a osm procent vůbec. Na internetových zpravodajských serverech, diskuzních fórech nebo na sociálních sítích se o koronavirové dění zajímalo aspoň jednou denně 48 procent lidí. Jednou za několik dní ho sledovalo v těchto nových médiích 14 procent lidí, šest procent jednou týdně, osm procent méně než jednou týdně a 22 procent vůbec.

Relativně nejméně lidí sledovalo v jakýchkoliv médiích koronavirovou situaci loni v červnu. V aktuálním výzkumu jsou hodnoty srovnatelné s předchozím únorových průzkumem, uvedli jeho autoři. Průzkum provedli v době od 26. března do 15. dubna mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Témata: EZ

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje