Čtyři z pěti Čechů neznají nikoho s covidem-19, ukázal průzkum

Osm z deseti Čechů osobně nezná nikoho, u koho by se potvrdilo onemocnění covid-19. Desetina lidí ale měla na základě příznaků podezření, že jsou nemocní. Ústa a nos si na veřejnosti v květnu zakrývalo víc než 90 procent lidí, podobná část veřejnosti se zaměřila na zvýšení hygieny. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.

Téměř tři čtvrtiny lidí omezily kvůli novému typu koronaviru cestování hromadnou dopravou, sedm z deseti Čechů se méně setkávalo s rodinou, přáteli, kolegy nebo obchodními partnery. Přibližně dvě třetiny veřejnosti kvůli nemoci omezily nákupy v obchodech a snažily se posílit svou imunitu. "Ke všem výše uvedeným opatřením častěji přistoupily ženy než muži," uvedli autoři průzkumu.

Roušky potřebné k povinnému zakrývání nosu a úst šilo 40 procent lidí starších 18 let. "Kladnou odpověď (u šití roušek) uvedlo 50 procent žen a 30 procent mužů," sdělilo CVVM. Lidem zasaženým koronavirovou krizí pomáhala necelá čtvrtina Čechů.

O vývoj situace ohledně šíření covidu-19 se v květnu zajímalo 85 procent lidí. "Asi šest z deseti českých občanů sledovalo v květnu dění kolem koronaviru v televizi, rozhlase či tištěných novinách nebo časopisech alespoň jednou denně, v tom 25 procent několikrát denně a 34 procent jedenkrát denně," uvedli autoři průzkumu. Přibližně pětina dění kolem covidu-19 sledovala jednou za několik dní, sedm procent jedenkrát týdně.

Méně často než v tradičních médiích lidé vývoj kolem koronaviru sledovali na internetových zpravodajských serverech, blozích, diskusních fórech či sociálních sítích. Diskuse mimo internet měly ještě menší frekvenci.

Průzkumu CVVM se mezi 7. a 23. květnem zúčastnilo 1043 lidí starších 18 let. V Česku se v té době stále více rozvolňovala opatření zavedená proti šíření nemoci covid-19 v polovině března. Třeba roušky mimo vnitřní prostory mohli ale lidé odložit, pokud dodržovali rozestupy, až 25. května.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé průzkumy CVVM Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Tachovsku zasahovala policie ve škole. Zadržela jednu osobu

Policie v úterý po poledni zasahovala v jedné ze škol na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zadržela mladého muže, který měl vyhrožovat dvěma osobám. Další podrobnosti k případu se policie teprve chystá zveřejnit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy