Čurda a Pašek z kauzy IZIP si trest odpykají, Vrchní soud v Praze potvrdil verdikt

Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté vězení za podvod. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obou mužů. Pašek i Čurda musí každý zaplatit státu dvoumilionový peněžitý trest a společně mají nahradit podvedené IZIP škodu 140 milionů korun. Po dobu pěti let také nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Kauza se týká spolupráce IZIP se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Vrchní soud v Praze
doporučujeme

Mužům hrozilo pět až deset let vězení. Předseda odvolacího senátu Radek Hartmann uvedl, že trest uložený v dolní polovině sazby je přiměřený. Připomněl, že dvojice způsobila vysokou škodu. Poukázal také na rozpory v jejich výpovědích, které podle něj znevěrohodnily obhajobu. Pašek i Čurda svou vinu odmítali.

Firma IZIP, která se nyní jmenuje Společnost pro eHealth databáze, dříve provozovala pro VZP elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Pašek s Čurdou se podle verdiktu rozhodli na této spolupráci obohatit na úkor IZIP. V roce 2008 proto nechali uzavřít zprostředkovatelské smlouvy, podle nichž měla Čurdova FINIM dopomoci IZIP k rozšíření kontraktů s pojišťovnou mimo jiné ohledně projektu osobního účtu pojištěnce.

Smlouvy však byly podle justice účelové a FINIM žádnou zprostředkovatelskou činnost neprováděla. Čurda přesto jménem své firmy vystavoval společnosti IZIP faktury, které Pašek nechal proplácet. Pašek se pak nechal ve FINIM zaměstnat a Čurda mu část získaných peněz - konkrétně 8,4 milionu - vyplatil jako mzdu.

"Jednalo se o zcela běžný obchodní vztah, který byl výhodný pro všechny strany," řekl dnes soudcům Čurda. Připustil, že pasáž o provizi "byla možná nešťastná", trval ale na tom, že práci odvedl. To tvrdil i Pašek, podle nějž se Čurda zasadil o uzavření tří smluv s VZP, které byly výhodné jak pro pojišťovnu, tak pro IZIP.

"Skutek, ze kterého jsem obžalovaný, se nestal a stát se nemohl. Jsem přesvědčen, že na počátku stíhání stála snaha o odstranění bývalého ředitele VZP Pavla Horáka," prohlásil Pašek. Zmínil, že proti IZIP vedl dehonestační kampaň někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). "Kvůli dlouhodobé negativní prezentaci se projekt stal v očích veřejnosti něčím bezcenným, nástrojem k tunelování. Společenskou objednávkou pak bylo někoho za ten tunel stůj co stůj zavřít," podotkl obžalovaný.

Obžaloba kvalifikovala jednání mužů jako zpronevěru, pražský městský soud ale loni dospěl k závěru, že šlo o podvod. To potvrdil i odvolací senát. Pašek totiž podle soudců obelhal členy představenstva IZIP, když jim zamlčel podstatné skutečnosti o důvodech uzavření smluv s FINIM. Čurda mu pak k podvodu pomohl.

Muži dnes protestovali proti tomu, že je městský soud na možnou změnu právní kvalifikace předem neupozornil, čímž jim podle nich znemožnil účinnou obhajobu. Státní zástupce Pavel Prygl se proti tomu ohradil s tím, že soud má podle trestního řádu tuto povinnost jen v případech, kdy je nová kvalifikace přísnější. Za zpronevěru a podvod přitom hrozila stejná sazba.

Někdejší šéf VZP Horák původně čelil stíhání společně s Paškem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policie je v roce 2013 obvinila z toho, že uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo.

VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 16:59 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Proti vládě a omezením kvůli viru lidé demonstrovali i na Klárově

28.10.2020 16:46 Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé dnes odpoledne…

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28.…

28.10.2020 14:50 ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z…

OBRAZEM: V Praze se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 14:48 Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama