CVVM: Názory Čechů na ekonomickou situaci se opět zlepšují

ázory Čechů na ekonomickou situaci republiky se po předchozím propadu po začátku epidemie koronaviru opět zlepšují. Vyplývá to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Přes mírné zlepšení ale stále převažují negativní hodnocení ekonomiky nad pozitivními.

CZK
doporučujeme

Zhruba od konce roku 2015 až do letošního jara vytrvale převažovaly kladné názory lidí na hospodářskou situaci v Česku. Ještě při letošním březnovém průzkumu CVVM řekla zhruba polovina Čechů, že je ekonomická situace dobrá, a jen desetina lidí ji hodnotila jako špatnou.

Už začátkem března se ale v Česku objevily první potvrzené případy nemoci covid-19. Vláda poté preventivně uzavřela například kina, restaurace, některé obchody a provozovny služeb a omezila pohyb lidí a cestování. Až od poloviny května stát opatření začal uvolňovat. V červnovém průzkumu CVVM se pak hodnocení ekonomiky výrazně propadlo. Pozitivně hodnotilo hospodářskou situaci už jen 23 procent lidí, kdežto negativně 33 procent.

V posledním průzkumu z července dál převažují negativní hodnocení. Mírně jich však ubylo, a naopak přibylo pozitivních odpovědí. Ekonomickou situaci ohodnotilo jako dobrou 26 procent dotázaných a jako špatnou 32 procent. Optimističtější jsou hlavně lidé s vyšším stupněm vzdělání nebo lidé, kteří důvěřují vládě. Kritičtější jsou naopak lidé pracující v dělnických profesích nebo žijící v menších obcích a městech.

Na rozdíl od ekonomické situace státu se v posledních průzkumech výrazněji neměnily postoje lidí k hodnocení životní úrovně vlastních domácností. Letos v březnu hodnotilo životní úroveň své domácnosti jako dobrou 57 procent lidí a jako špatnou devět procent. V posledním průzkumu označilo životní úroveň své domácnosti za dobrou 55 procent lidí a za špatnou 11.

Průzkum provádělo CVVM od 17. do 29. července. Zúčastnilo se ho 972 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropu zaplavuje hlavně český pervitin? Protidrogová centrála se ohradila…

23.09.2020 10:32 Národní protidrogová centrála (NPC) nesouhlasí s tím, že by pervitin zabavený v Evropě pocházel…

Němeček z kauzy lihové mafie si trest odpyká, Ústavní soud zamítl stížnost

23.09.2020 10:23 Ústavní soud odmítl stížnost Petra Němečka, jenž jako jednatel firmy Cargo NV kryl nelegální líh v…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 10:19 Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Komentář: Česko podle Basikové aneb opravdu chce zničenou kulturu a tisíce…

23.09.2020 09:40 KOMENTÁŘ - Je zvykem, že k odborným tématům se často vyjadřují i lidé bez sebemenšího akademického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama