Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval útok na mešity

Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku za to, že na facebooku pochválil loňský teroristický útok v mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu mu hrozilo až patnáctileté vězení. Rozsudek není pravomocný. Kantor se vzdal práva na odvolání, ale státní zástupce, jenž požadoval nepodmíněný pětiletý trest, se na místě odvolal.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle soudu Kantor loni v březnu na internetu veřejně chválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách na Novém Zélandu po modlících se muslimech, 51 jich zabil a další desítky zranil. Kantor na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě a připsal k tomu komentář: "Za mě určitě pěkně provedená práce", stojí v obžalobě. Při vyšetřování případu se také přišlo na to, že Kantor přijal přes internet video se záznamem střelby v mešitách a dále ho se souhlasnými komentáři posílal svým přátelům.

Kantor se u soudu hájil tím, že po přečtení článku si pomyslel, že je dobře, že novozélandská policie střelce tak rychle zadržela, a proto připsal komentář o pěkně provedené práci. Myslel tím prý práci policie, ani ho nenapadlo, že by chválil střelce. Uvedl, že u sdíleného videa ho původně nenapadlo, jakou hrůzu zobrazuje, protože vypadá spíše jako počítačová hra. Státní zástupce Martin Bílý i soudce Jan Špeta ale upozornili mimo jiné na to, že ve sdíleném článku se o zásahu policie nepíše. Fakt, že obráběč kovů Kantor má na těle mimo jiné vytetované nápisy "ACAB" a "All cops are bastards" (Všichni policajti jsou parchanti), o jeho kladném mínění o policii nevypovídá, uvedl Bílý.

Kantor opakovaně řekl, že ho mrzí, co se stalo. Omluvil se všem, jimž by špatné pochopení jeho komentáře mohlo způsobit nějakou újmu. Smazal i svůj účet na facebooku. Po vynesení rozsudku netajil, jak moc se mu ulevilo. "Jestli mohu doporučit - smazat facebook a lidé budou šťastnější," řekl novinářům. Svoje jednání zpětně hodnotil jako frajeřinu, lidskou blbost, která ale neomlouvá. Uvedl také, že sazba pět až 15 let, která v ČR za podobné skutky hrozí, je nepřiměřeně vysoká.

S tím souhlasí Špeta i Bílý. Ačkoliv podle soudce Špety rozhodně nelze v žádném případě střelbu v mešitách nijak schvalovat, sazba za komentáře na internetu je přísná i v porovnání s jinými trestnými činy. Byť Kantorův komentář podle soudce zřetelně přesáhl svobodu projevu, měl by být jinak bezúhonný člověk potrestán nejméně pěti lety vězení. "Senát krajského soudu se domnívá, že ta trestní sazba pro tento skutek je trestní sazbou velice drakonickou," konstatoval Špeta. Sazba však není věcí soudu, ale zákonodárců, řekl. "S tím lze souhlasit, ta sazba je skutečně vysoká, nicméně je nutné respektovat ustanovení zákonodárce, který u tohoto trestného činu stanovil sazbu pět až 15 let," řekl Bílý. Proti podmíněnému trestu se přesto odvolal, protože podle něj nebyly splněny všechny zákonné podmínky pro jeho udělení.

Soudy už se zabývaly několika podobnými případy, několik z nich projednávaly například v červnu v Praze. Obžalovaní většinou odešli s podmínkami. Podmínku vyměřil soud například Leoši Machálkovi, který mimo jiné na internetu napsal pod video zachycující vraždění v mešitách, že střelec je "borec". Podmínku za schvalování útoku v mešitách a za vyjádření pochvaly střelci udělil soud také Renátě Pelikánové nebo Václavu Klestilovi.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama