Další dezinformace vyvrácena. Jak to je s lidmi, kteří mají být nakažení, i když na test nešli?

Sociálními sítěmi se stále více šíří zpráva, která tvrdí, že někdo ze známých byl poslán na test, který má prokázat nákazu novým typem koronaviru. Dotyčná osoba se na test údajně nedostavila, přesto se dozvěděla, že je pozitivní. Není bez zajímavosti, že tuto informaci tvrdí vícero lidí, a to nejen v Česku. Nepřekvapivě ale vůbec není pravdivá.

Dezinformace, fake news, ilustrační foto
doporučujeme

"Moje mamka je praktická lékařka. Když někdo volá, že má třeba jen rýmu nebo trochu kašle, musí ho poslat na test. To se stalo i v případě dvou manželů. Mamka odeslala elektronicky žádanku a manželé se šli nechat otestovat. Nicméně po asi 3 hodinách čekání ve frontě to vzdali a odešli. K testování tedy vůbec nedošlo. Jaký byl jejich údiv, když jim přišla sms, že jsou covid pozitivní… A není to prý jediný případ… Co si o tom máme myslet? Opravdu máme věřit, že u nás každý den přibývají tisíce nově nakažených? Nebo jen někdo chce, abychom si to mysleli??? Ty čísla si nemáme jak ověřit… Díky předem za sdílení!"

Tak zní podle serveru Manipulátoři.cz jedna ze zpráv, která se snaží vyvolat nedůvěru v covid a jeho nebezpečí. Redaktoři serveru EuroZprávy.cz narazila na sociálních sítích na velmi podobná tvrzení, liší se často jen v tom, kdo je onou osobou, která se měla nechat otestovat. Jednou je to "někdo známý", jindy rodinný příslušník či kolega z práce. Zbytek obsahu je ale prakticky stejný: Dotyčný se testů nezúčastnil, přesto má být nakažený.

Dohledat však onu konkrétní osobu, která měla test sabotovat, je prakticky nemožné. Server si vyžádal důkaz, že zpráva o pozitivním testu někomu, kdo jej nepodstoupil, přišla, s úspěchem se ale nesetkal. A není divu, příběh je totiž smyšlený a jde o hoax.

Nahrává tomu i fakt, že ve skutečnosti testování probíhá jinak. Osoba, která je objednaná, na test nečeká několik hodin, registrace osoby navíc probíhá až před samotným testováním, a nelze proto kontaktovat někoho, kdo test nepodstoupil.

Navíc člověk, který byl na testy poslán, je sledován systémem chytré karantény, a pokud se testů nezúčastní, hrozí mu postih. Nelze se proto na testy nedostavit bez následků. To, že by k takovému scénáři mohlo dojít, navíc popřelo i ministerstvo zdravotnictví.

Pozoruhodné je, kolik lidí tvrdí, že se s tímto scénářem někdo z jejich okolí setkal. A překvapivě nejen v Česku. Podobná historka se totiž šíří i v zahraničí, a svědčí o tom, že celý příběh je pouze smyšlenou a nepravdivou dezinformací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez…

21.10.2020 11:54 Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének.…

Co mají lidé dělat doma? Expert prozradil, jak se připravit na vládní…

21.10.2020 09:55 Covid-19 se nadále šíří Českem a konec epidemie je v nedohlednu. Vláda navíc aktuálně jedná o…

Průzkum: Index paniky stoupl, se všemi opatřeními proti covidu souhlasí 46…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Se všemi vládními opatřeními proti šíření koronaviru souhlasí 46 procent Čechů, vyloženě odmítavý…

Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí kladně 56 % Čechů

20.10.2020 18:47 Do hodnocení hospodářské situace domácností v Česku se ekonomické důsledky koronavirové epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama