David Rath prodal většinu majetku, jehož propadnutí chtěl žalobce

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath, odsouzený za korupci, prodal většinu svých nemovitostí pod cenou rodině, a vyvedl ho tak z dosahu justice. Státní zástupce Jiří Pražák mu v druhé větvi jeho korupční kauzy, kterou stále řeší soudy, navrhoval propadnutí veškerého majetku.

David Rath
doporučujeme

Rath podle serveru iRozhlas.cz na přelomu roku využil situace, kdy mu soudy uvolnily do té doby zaplombovaný majetek a prodal sedm nemovitostí nebo podíly v nich synům a partnerce. Nemovitosti mu justice zajistila, když v roce 2012 policie začala vyšetřovat jeho korupční aféry. Loni v červnu ho soud v první větvi kauzy pravomocně poslal do vězení a zablokovaný majetek na podzim uvolnil.

"Navrhoval jsem propadnutí celého majetku a z tohoto pohledu to hraje důležitou roli. Je podle mě evidentní, proč to David Rath udělal. (...) Majetek byl zajištěný, teď není, ale potom už nebude z čeho brát," řekl webu státní zástupce Pražák.

Podle Rathova advokáta Romana Jelínka za prodejem majetku nebyla snaha o to, aby se jeho klient vyhnul propadnutí nemovitostí. "Propadnutí majetku nikdy nepřicházelo v úvahu," napsal serveru Jelínek. Podle něj bylo cílem získat peníze na splacení uloženého peněžitého trestu.

Podle realitních makléřů, které iRozhlas oslovil, byly ale Rathovy hostivické domy prodány pod cenou. Podle zjištění serveru Rath prodal podíly v sedmi nemovitostech za 4,9 milionu korun.

Všechny prodejní smlouvy, které Rath a jeho rodina na přelomu roku uzavřeli, zatěžuje i tzv. zřízení služebnosti. Rathovi to umožňuje nemovitosti dál užívat pro vlastní potřebu a potřebu jeho domácnosti, doplnil server.

Letos v lednu soud zatím nepravomocně dal Rathovi ve druhé části jeho kauzy za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami osmileté vězení. O rok mu prodloužil již pravomocně uložený sedmiletý trest. Uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest.

Sedmiletý trest vězení Rath dostal loni v červnu za přijímání úplatků při výběrovém řízení na opravu Buštěhradu. Soud mu nařídil zaplatit i deset milionů a stanovil také náhradní trest 2,5 roku vězení pro případ, že by peněžitý trest neuhradil.

Prvních pět milionů Rath zaplatil letos v únoru, termín k zaplacení druhé části měl do 20. června. Bývalý politik však požádal o prominutí zbytku peněžitého trestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž si odpyká trest za vraždu Ukrajinky v Liberci, Ústavní soud odmítl…

10.07.2020 10:30 Za vraždu mladé Ukrajinky si Marius Vasilica Ailiesei s konečnou platností odpyká 19 let ve vězení.…

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy